2 878 917 SEK
Omsättning
▼ 29,7%
346 714 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 21,3%
71,3%
Soliditet
Mycket God
11,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 416 260 SEK
Skulder:-354 010 SEK
Substansvärde:808 021 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har inga väsentliga händelser skett.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i försäljning och lönsamhet men samtidigt starka finansiella fundament. Omsättningen har minskat kraftigt med 29,7% och resultatet har sjunkit med 21,3%, vilket indikerar en svårare period för verksamheten. Trots detta uppvisar bolaget en exceptionellt hög soliditet på 71,3% och en fortsatt god vinstmarginal på 11,1%. Den betydande tillväxten av eget kapital med 33,3% visar på en robust balansräkning och en förmåga att generera kapital internt. Företaget verkar vara i en fas av omställning eller investering, där en kortvarig nedgång i omsättning inte nödvändigtvis speglar en långsiktig negativ trend, särskilt med tanke på de starka finansiella nyckeltalen.

Företagsbeskrivning

Företaget, som är helägt av Brillko IT AB, bedriver motorutveckling av prestandamotorer och tävlingsmotorer med miljövänliga bränslen. Denna nischade verksamhet inom grön teknik och motorsport är ofta projektdriven och kan leda till fluktuationer i omsättning mellan år, beroende på projektcykler och utvecklingsfas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 440 354 SEK till 346 714 SEK, en minskning på 93 640 SEK eller 21,3%. Trots den lägre omsättningen lyckades bolaget fortfarande generera en vinst, vilket visar på god kostnadskontroll och effektivitet.

Soliditet: En soliditet på 71,3% är mycket hög och indikerar ett extremt lågt belånat företag med stor finansiell styrka och buffert mot motgångar. Detta är en av de mest positiva aspekterna i bolagets finansiella rapportering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 606 000 SEK till 808 021 SEK, en tillväxt på 202 021 SEK eller 33,3%. Denna starka tillväxt beror helt på att årets resultat på 346 714 SEK har tillförts det egna kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 097 058 SEK till 3 127 935 SEK, en nedgång på 969 123 SEK eller 29,7%. Denna betydande minskning kan tyda på färre pågående projekt, försenade leveranser eller en strategisk omställning i verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 969 123 SEK på ett år är en varningssignal och kan peka på förlorade kunder, avbrutna projekt eller en svagare marknad.
  • Minskande lönsamhet med en resultatnedgång på 93 640 SEK trots hög marginal visar på utmaningar i att upprätthålla volym utan att offra profitability.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med en soliditet på 71,3% ger företaget unika möjligheter att investera i ny utveckling eller utnyttja affärschanser utan att behöva extern finansiering.
  • Fortsatt hög vinstmarginal på 11,1% visar att kärnverksamheten är lönsam och att företaget kan generera bra avkastning när projekten är i gång.
  • Verksamheten inom miljövänliga bränslen och motorutveckling befinner sig i en expansiv global trend, vilket kan ge goda långsiktiga tillväxtmöjligheter.