3 086 000 SEK
Omsättning
▲ 1,7%
449 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 8,4%
84,6%
Soliditet
Mycket God
13,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 895 738 SEK
Skulder:-527 629 SEK
Substansvärde:3 013 317 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med stabil omsättning men sjunkande lönsamhet och kapitalbas. Den höga soliditeten ger en stark finansiell buffert, men trenden pekar på att företaget möter utmaningar med att bevara sin lönsamhet trots en liten omsättningsökning. Detta kan tyda på ökade kostnader eller minskade marginaler i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom bygg och anläggning med säte i Dala-Järna och har varit registrerat sedan 2008, vilket indikerar ett etablerat företag i en bransch som ofta är konjunkturkänslig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade med 41 000 SEK från 490 000 SEK till 449 000 SEK, en nedgång på 8,4%, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler trots högre omsättning.

Soliditet: En soliditet på 84,6% är exceptionellt starkt och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital minskade med 120 587 SEK från 3 133 904 SEK till 3 013 317 SEK, vilket direkt speglar det lägre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 75 944 SEK från 3 211 257 SEK till 3 287 201 SEK, vilket är en positiv men blygsam tillväxt på 1,7%.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 8,4% trots ökad omsättning, vilket pekar på stigande kostnader eller tryckta priser.
  • Eget kapital minskade med 120 587 SEK, vilket är en negativ trend för företagets långsiktiga kapitalstyrka.
  • Tillgångarna minskade något, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedsättningar.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade till 3 287 201 SEK, vilket visar att företaget fortfarande har en stabil kundbas.
  • Den mycket höga soliditeten på 84,6% ger ett robust skydd mot ekonomiska nedgångar och möjliggör investeringar.
  • Vinstmarginalen klassificeras som hög på 13,7%, vilket indikerar att kärnverksamheten fortfarande är lönsam.

Trendanalys

Företaget visar en stabil men något svag utveckling de senaste tre åren. Omsättningen har varit relativt platt efter ett kraftigt fall 2022, medan resultatet efter finansnetto har minskat successivt och vinstmarginalen har försämrats från 15,5% till 13,7%. Detta indikerar en press på lönsamheten trots stabil omsättning. Eget kapital ökade initialt men visar nu en nedgång 2024, vilket tillsammans med den lägre soliditeten kan tyda på en försämrad finansiell styrka. Trenderna pekar på en utmaning att återupprätta tidigare lönsamhetsnivåer, och företaget behöver troligtvis adressera kostnadsstrukturen eller hitta nya intäktskällor för en hållbar framtidsutveckling.