21 144 000 SEK
Omsättning
▲ 3,8%
28 690 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 19,3%
98,2%
Soliditet
Mycket God
134,3%
Vinstmarginal
Artificiell
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:112 874 509 SEK
Skulder:-2 014 992 SEK
Substansvärde:110 859 517 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Den extremt höga vinstmarginalen på 134,3% indikerar att företaget har haft extraordinära intäkter utanför den ordinarie verksamheten, troligen från försäljning av tillgångar eller omvärderingar. Soliditeten på 98,2% är extremt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt. Den snabba tillväxten i eget kapital och tillgångar pekar på en betydande kapitaltillförsel eller omvärderingar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett holdingbolag grundat 1966 som äger och förvaltar fastigheter samt bedriver travrörelse genom dotterbolag. Denna verksamhetsmodell med fastighetsförvaltning och travverksamhet förklarar den höga soliditeten och möjligheten till extraordinära intäkter från fastighetsförsäljningar eller omvärderingar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade dramatiskt från 24 057 000 SEK till 28 690 000 SEK, en tillväxt på 19,3% som starkt överstiger omsättningstillväxten och indikerar extraordinära intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 98,2% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt finansierat med eget kapital, vilket ger mycket låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 85 526 651 SEK till 110 859 517 SEK, en stark tillväxt på 29,6% som främst drivs av det höga årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 20 650 418 SEK till 21 363 561 SEK, en måttlig tillväxt på 3,8% som indikerar en stabil kärnverksamhet.

Huvudrisker

  • Den artificiella vinstmarginalen på 134,3% indikerar att resultatet inte är hållbart från den löpande verksamheten
  • Beroendet av extraordinära intäkter från tillgångsförsäljningar eller omvärderingar skapar osäkerhet kring framtida resultatutveckling
  • Den extremt höga soliditeten kan indikera en suboptimal kapitalstruktur där skulder inte utnyttjas för att maximera avkastningen

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 110 859 517 SEK i eget kapital ger utrymme för investeringar och expansion
  • Den låga skuldsättningen ger flexibilitet att ta lån för framtida investeringsbehov
  • Den stabila omsättningstillväxten på 3,8% visar att kärnverksamheten är sund

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+3,8%), resultat (+19,3%), eget kapital (+29,6%) och tillgångar (+28,7%). Den snabba tillväxten i tillgångar och eget kapital överstiger dock omsättningstillväxten markant, vilket indikerar betydande tillgångsförvärv eller omvärderingar snarare än organisk tillväxt.