2 270 000 SEK
Omsättning
▲ 134%
1 580 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 83,7%
55,6%
Soliditet
Mycket God
69,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-03

Substansvärdering

Tillgångar:3 304 868 SEK
Skulder:-1 344 618 SEK
Substansvärde:1 370 250 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mer än fördubbling av samtliga nyckeltal. Den extremt höga vinstmarginalen på 69,6% kombinerat med en solid soliditet på 55,6% indikerar ett mycket lönsamt företag som har genomgått en betydande expansion. Tillväxttakten är imponerande med över 100% i omsättningstillväxt, vilket tyder på att företaget antingen har vunnit stora nya kontrakt eller genomgått en betydande verksamhetsutvidgning. Den snabba tillväxten medför dock också utmaningar vad gäller kapacitetsplanering och kontroll av expansionen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet främst inom berghantering men också enstaka uppdrag inom bygg- och anläggning. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med större kontrakt som kan förklara de betydande svingningarna i omsättning och resultat mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 860 000 SEK till 1 580 000 SEK, en ökning med 83,7%. Den extremt höga vinstmarginalen på 69,6% visar att företaget har mycket god lönsamhet i sin verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 55,6% är mycket stark och visar att företaget har god finansieringsstabilitet med mer än hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 608 865 SEK till 1 370 250 SEK, en tillväxt på 125,0%. Denna kraftiga ökning beror främst på att årets vinst har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 970 159 SEK till 2 270 429 SEK, en tillväxt på 134,0%. Denna mer än fördubbling av omsättningen indikerar antingen fler eller större projekt under året.

Huvudrisker

  • Den extremt snabba tillväxten kan vara svår att upprätthålla på sikt och kan medföra kapacitetsutmaningar
  • Beroendet av större projekt inom berghantering gör företaget sårbart för konjunktursvängningar i bygg- och anläggningssektorn
  • Kraftig expansion kan leda till utmaningar med kontroll och styrning av verksamheten

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal ger goda förutsättningar för fortsatt investeringar och tillväxt
  • Stark soliditet ger goda möjligheter att finansiera framtida expansion och investeringar
  • Erfarenhet från stor tillväxt kan utnyttjas för att ta fler och större projekt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka förbättringstrender med tillväxt över 80% på samtliga områden. Omsättningstillväxt på +134,0% och resultattillväxt på +83,7% visar att företaget inte bara växer snabbt utan också behåller en mycket god lönsamhet. Tillgångstillväxten på +147,6% indikerar att företaget har investerat i kapacitet för att möta den ökade efterfrågan, medan eget kapital-tillväxten på +125,0% visar att större delen av vinsten har reinvestarats i verksamheten.