2 198 000 SEK
Omsättning
▲ 10,2%
576 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 44,7%
88%
Soliditet
Mycket God
22,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-19

Substansvärdering

Tillgångar:6 098 923 SEK
Skulder:-429 688 SEK
Substansvärde:4 344 441 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och kapitalstruktur. Trots en minskning av totala tillgångar har företaget genererat en exceptionellt hög vinstmarginal på 22,1% och ökat eget kapital med 46,6%. Den extremt höga soliditeten på 88,0% indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Denna kombination av hög lönsamhet och stark kapitalbas placerar företaget i en mycket god finansiell position.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom utarrenderat jordbruk och entreprenadtjänster med lastbil, vilket förklarar den höga soliditeten och vinstmarginalen då dessa verksamheter ofta kräver betydande kapitalinvesteringar i maskiner och fastigheter men kan generera stabila intäkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 398 000 SEK till 576 000 SEK, en ökning med 178 000 SEK eller 44,7%, vilket indikerar effektivitetförbättringar eller bättre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 88,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med minimal belåning och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 963 167 SEK till 4 344 441 SEK, en tillväxt på 1 381 274 SEK eller 46,6%, främst driven av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 494 842 SEK till 2 611 305 SEK, en tillväxt på 4,7% som visar en stabil verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Minskande tillgångar från 6 540 518 SEK till 6 098 923 SEK (-6,8%) kan indikera avveckling av kapitalintensiva tillgångar som kan påverka långsiktig kapacitet
  • Beroende av få kunder eller projekt är vanligt inom entreprenadtjänster och kan skapa osäkerhet i intäktsflödet

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 22,1% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark kapitaltillväxt på 46,6% ger finansiell styrka att utnyttja nya affärsmöjligheter
  • Hög soliditet skapar goda förutsättningar för att säkra förmånliga finansieringsvillkor vid behov