1 433 520 SEK
Omsättning
▼ 14,4%
202 708 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 47,3%
68%
Soliditet
Mycket God
14,1%
Vinstmarginal
Hög
175 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-15

Substansvärdering

Tillgångar:580 515 SEK
Skulder:-185 981 SEK
Substansvärde:394 534 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en tydlig negativ trend med betydande försämringar inom samtliga nyckeltal. Trots en hög vinstmarginal på 14.1% har både omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar minskat kraftigt jämfört med föregående år. Den höga soliditeten på 68.0% ger viss finansiell stabilitet, men den snabba nedgången i lönsamhet och omsättning indikerar allvarliga utmaningar i verksamheten. Företaget, som är etablerat sedan 1992, verkar befinna sig i en fas av nedgång eller omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom styr- och regleringsteknik samt försäljning, installation och service av elektronisk utrustning, främst inom larm och styrutrustning. Verksamheten inkluderar även mekaniska konstruktioner, smide och förvaltning av värdepapper. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och industrisektorerna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 384 877 SEK till 202 708 SEK, en minskning på 182 169 SEK (-47.3%). Den drastiska resultatnedgången är mer markant än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på de projekt som genomförts.

Soliditet: En soliditet på 68.0% är mycket stark och visar att större delen av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger ett gott skydd mot obetalningsrisk och är en positiv faktor trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital sjönk från 459 434 SEK till 394 534 SEK, en minskning på 64 900 SEK (-14.1%). Denna minskning beror direkt på det sämre årets resultat, som påverkade kapitalet negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 674 311 SEK till 1 433 520 SEK, en nedgång på 240 791 SEK (-14.4%). Detta indikerar en betydande förlust av intäkter, troligen på grund av färre projekt eller kunder.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig nedgång i omsättning på 240 791 SEK och ett resultat som halverats med 182 169 SEK utgör den främsta risken för företagets långsiktiga överlevnad.
  • Den snabba urholkningen av eget kapital med 64 900 SEK minskar företagets finansiella buffert och investeringsmöjligheter.
  • Företagets verksamhetsmodell, som är kopplad till investeringar i industri och fastigheter, kan vara sårbar för en ekonomisk nedgång.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 68.0% ger företaget goda förutsättningar att klara av en svår period och möjliggör potentiella lån för att vända trenden.
  • Den fortfarande positiva vinstmarginalen på 14.1% visar att kärnverksamheten kan vara lönsam om omsättningsvolymen kan återhämta sig.
  • Företagets breda verksamhetsbeskrivning (konsult, försäljning, service, förvaltning) ger möjlighet att diversifiera intäktskällor.