159 000 SEK
Omsättning
▼ 57,9%
68 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 28,4%
23%
Soliditet
God
42,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:510 179 SEK
Skulder:-390 314 SEK
Substansvärde:119 865 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull ekonomisk bild med kraftigt fallande omsättning och resultat, men samtidigt stark tillväxt i eget kapital och tillgångar. Den mycket höga vinstmarginalen på 42,9% tyder på att företaget har lyckats anpassa sin verksamhet trots minskad försäljning, möjligen genom kostnadsrationaliseringar eller färre men mer lönsamma transaktioner. Situationen pekar på ett företag i omställning som prioriterar lönsamhet framför volymtillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom försäljning av bröllopskläder och accessoarer med säte i Heby. Branschen är typiskt säsongsbetonad och känslig för konjunktursvängningar, vilket kan förklara delar av den volatila utvecklingen i omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har sjunkit från 95 000 SEK till 68 000 SEK, en minskning med 28,4%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen har företaget behållit en relativt god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 23,0% är måttlig och indikerar att företaget har en skuldsättning som är hanterbar men samtidigt begränsat eget kapital i förhållande till tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital har ökat markant från 65 877 SEK till 119 865 SEK, en tillväxt på 82,0%. Denna förbättring kan bero på att vinsten har kapitaliserats eller att ägarna har injecterat nytt kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 377 749 SEK till 158 884 SEK, en nedgång med 57,9%. Detta indikerar en betydande försämring i försäljningsvolym eller antal kundtransaktioner.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 57,9% från 377 749 SEK till 158 884 SEK utgör en allvarlig risk för verksamhetens långsiktiga överlevnad
  • Resultatet har sjunkit med 28,4% från 95 000 SEK till 68 000 SEK, vilket visar en negativ trend i lönsamhet trots hög marginal
  • Måttlig soliditet på 23,0% begränsar företagets möjligheter att ta på sig ytterligare lån för investeringar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 42,9% visar att företaget kan generera god avkastning på varje såld krona
  • Eget kapital har stärkts avsevärt med en tillväxt på 82,0% till 119 865 SEK, vilket ger bättre finansiell stabilitet
  • Tillgångarna har ökat med 15,7% till 510 179 SEK, vilket indikerar att företaget fortsätter investera i verksamheten trots utmaningar