1 480 000 SEK
Omsättning
▲ 163,8%
75 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 435,7%
29,7%
Soliditet
God
5,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:398 211 SEK
Skulder:-276 139 SEK
Substansvärde:103 072 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Vi har särskilt beaktat hur effekterna av COVID-19 utbrottet påverkar/kan komma att påverka bolagets verksamhet och/eller risker som kan påverka den finansiella rapporteringen.Vi bedömer att påverkan på bolaget är begränsad.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har bedömt att effekterna av COVID-19-pandemin har haft en begränsad påverkan på dess verksamhet och finansiella rapportering.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under sitt första hela verksamhetsår med ökningar på över 100% i samtliga nyckeltal. Den snabba expansionen från en liten bas till en omsättning på 1,5 miljoner SEK indikerar ett framgångsrikt etableringsskede. Trots den kraftiga tillväxten upprätthåller företaget en positiv lönsamhet och en soliditetsnivå som är acceptabel för ett ungt företag i tillväxtfas. Situationen tyder på ett välskött företag som lyckats etablera sig på marknaden snabbt.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett byggföretag som specialiserat sig på kakel- och klinkerarbeten, samt äger och förvaltar lös och fast egendom. Det är ett helägt dotterbolag till P.C.A.C AB, vilket ger det fördelar som tillgång till moderbolagets resurser och nätverk. Som relativt nyetablerat företag (registrerat 2020) bedriver det verksamhet från Bromölla.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 14 000 SEK till 75 000 SEK, en ökning på 435.7%. Denna förbättring följer omsättningstillväxten och visar att företaget kan skala upp verksamheten lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 29.7% är acceptabel för ett ungt företag i en kapitalintensiv bransch. Den indikerar en balanserad kapitalstruktur med ett vettigt låningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 59 803 SEK till 103 072 SEK, en tillväxt på 72.3%. Denna ökning beror främst på årets vinst som har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 569 143 SEK till 1 479 719 SEK, en tillväxt på 163.8%. Detta visar ett mycket framgångsrikt första helår med en snabb etablering på marknaden.

Huvudrisker

  • Den extrema tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på sikt och kan medföra operativa utmaningar.
  • Eget kapital på 103 072 SEK är fortfarande relativt litet vilket begränsar företagets buffertmotståndskraft vid oförutsedda händelser.
  • Som dotterbolag kan företagets öde vara starkt kopplat till moderbolagets beslut och ekonomi.

Möjligheter

  • Den bevisade förmågan att snabbt växa omsättningen från 569 143 SEK till 1 479 719 SEK visar en stark marknadsposition och affärsmodell.
  • Den höga resultattillväxten på 435.7% indikerar god kostnadskontroll och potential för fortsatt lönsam expansion.
  • Starkt stöd från ett moderbolag kan underlätta tillgång till finansiering och nya affärsmöjligheter.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på en mycket positiv utveckling med förbättringar i omsättning (+163.8%), resultat (+435.7%), eget kapital (+72.3%) och tillgångar (+104.8%). Företaget befinner sig i en stark expansionsfas.