2 362 330 SEK
Omsättning
▲ 42,6%
108 826 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 179,2%
59,6%
Soliditet
Mycket God
4,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:536 475 SEK
Skulder:-205 401 SEK
Substansvärde:276 774 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning och en tydlig vändning från förlust till vinst. Trots en minskning av totala tillgångar har företaget förbättrat sin lönsamhet och soliditet. Den låga vinstmarginalen på 4,6% indikerar dock att företaget arbetar med smala marginaler i en konkurrensutsatt bransch. Ökningen av eget kapital med 27,5% är positivt och visar på en hälsosam kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver isoleringsarbeten inom bygg och mark samt därmed förenlig verksamhet. Det är ett etablerat företag som registrerades 2013 och verkar i Norrtälje, Stockholms län. Branschen kännetecknas ofta av projektbaserad verksamhet med varierande omsättning beroende på byggkonjunkturen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -137 429 SEK till en vinst på 108 826 SEK, en förbättring på 179,2% som visar på effektivare kostnadskontroll och bättre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 59,6% är mycket god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 217 145 SEK till 276 774 SEK, en tillväxt på 27,5% som främst drivs av årets vinst och visar på en stärkt balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 656 275 SEK till 2 362 330 SEK, en stark tillväxt på 42,6% som indikerar framgångsrik försäljningsutveckling och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 6,1% från 571 349 SEK till 536 475 SEK vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringsbrist
  • Den låga vinstmarginalen på 4,6% gör företaget sårbart för prispress och kostnadsökningar
  • Branschen är konjunkturkänslig och beroende av byggsektorns utveckling

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 42,6% visar på god marknadsposition och konkurrenskraft
  • Resultatförbättring från förlust till vinst indikerar effektiviserad verksamhet
  • Hög soliditet på 59,6% ger god finansieringsmöjligheter för framtida investeringar

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender inom omsättning (+42,6%), resultat (+179,2%) och eget kapital (+27,5%). Den enda negativa trenden är tillgångsminskning (-6,1%), vilket kan bero på avskrivningar eller försäljning av tillgångar. Övergripande indikerar trenderna en företag i positiv utvecklingsfas med förbättrad lönsamhet och stabil finansiering.