8 167 239 SEK
Omsättning
▲ 230,1%
923 481 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 35,3%
40%
Soliditet
Mycket God
11,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 101 003 SEK
Skulder:-1 758 903 SEK
Substansvärde:939 100 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och förbättrad lönsamhet under 2020. Omsättningen mer än tredubblades från föregående år, vilket indikerar en betydande expansion av verksamheten. Den höga vinstmarginalen på 11,3% kombinerat med en soliditetsnivå på 40,0% pekar på en hälsosam ekonomisk utveckling där företaget lyckats skala upp verksamheten samtidigt som lönsamheten förbättrats avsevärt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom el-, VVS- och bygginstallationsbranschen, en sektor som typiskt kräver betydande investeringar i verktyg, fordon och personal. Den snabba tillväxten kan tyda på att företaget vunnit större uppdrag eller expanderat sin kundbas avsevärt under 2020.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 682 360 SEK till 923 481 SEK, en ökning med 35,3%. Trots den kraftiga omsättningstillväxten lyckades företaget behålla och förbättra sin lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 40,0% är mycket stark och indikerar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder, vilket ger finansiell stabilitet och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital nästan fördubblades från 448 226 SEK till 939 100 SEK, en tillväxt på 109,5%. Denna starka ökning beror främst på att årets vinst tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 2 473 924 SEK till 8 167 239 SEK, en tillväxt på 230,1%. Detta visar en exceptionell försäljningsexpansion under året.

Huvudrisker

  • Den extremt snabba tillväxten på 230% kan innebära kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisker om inte organisationen hunnit anpassa sig
  • Företagets tillgångar mer än fördubblades vilket kan indikera stora investeringar som kräver avkastning för att bibehålla lönsamheten

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 11,3% visar att företaget kan hantera större volymer med bibehållen lönsamhet
  • Den starka soliditeten på 40% ger goda förutsättningar för ytterligare expansion och investeringar
  • Branschen för el- och VVS-installationer har goda framtidsutsikter med den pågående omställningen till hållbar energi

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt (+230,1%), resultattillväxt (+35,3%), eget kapital tillväxt (+109,5%) och tillgångstillväxt (+168,7%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla områden indikerar en mycket framgångsrik expansionsfas för företaget.