70 230 SEK
Omsättning
▼ 33,8%
-53 034 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 7 768,6%
30,5%
Soliditet
God
−75,5%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:83 001 SEK
Skulder:-57 709 SEK
Substansvärde:25 292 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på allvarliga utmaningar med en kraftig nedgång i både omsättning och resultat. En minskning av omsättningen med 33,8% kombinerat med ett försämrat resultat på -77 768,6% indikerar en betydande försämring av verksamheten. Den positiva förändringen av eget kapital på 4,0% är en ljuspunkt men räcker inte för att kompensera för de övriga negativa trenderna. Företaget verkar befinna sig i en svår ekonomisk situation som kräver omedelbara åtgärder.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Nora och bedriver försäljning av hälsokost samt friskvård och rehabilitering för hästar. Denna typ av verksamhet är ofta beroende av diskretionära konsumentutgifter och kan vara känslig för konjunktursvängningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från -674 SEK till -53 034 SEK, en negativ förändring på 52 360 SEK. Detta visar att företaget inte lyckas kontrollera kostnaderna i relation till den minskade omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 30,5% är acceptabel men inte stark. Det innebär att 30,5% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert men samtidigt visar på ett betydande skuldbelopp.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 24 326 SEK till 25 292 SEK, en ökning på 966 SEK eller 4,0%. Denna ökning kan tyda på inskjutning av nytt kapital eller omvärderingar, eftersom resultatet var starkt negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 106 123 SEK till 70 230 SEK, en nedgång på 35 893 SEK eller 33,8%. Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsunderlaget.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 33,8% från 106 123 SEK till 70 230 SEK indikerar allvarliga försäljningsproblem
  • Stort negativt resultat på -53 034 SEK och en vinstmarginal på -75,5% visar att verksamheten inte är lönsam
  • Tillgångarna minskade med 39,2% från 136 620 SEK till 83 001 SEK, vilket kan tyda på avveckling av verksamhet eller försäljning av tillgångar
  • Resultatförsämring på -77 768,6% är extremt oroande och visar på accelererande problem

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 4,0% till 25 292 SEK, vilket kan indikera fortsatt ägarstöd
  • Soliditeten på 30,5% ger viss finansiell stabilitet trots de stora problemen
  • Nischverksamhet inom hästhälsa kan erbjuda möjligheter till specialisering och återhämtning vid förbättrad konjunktur