1 888 785 SEK
Omsättning
▲ 3,9%
556 537 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,6%
45,3%
Soliditet
Mycket God
29,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
550 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-18

Substansvärdering

Tillgångar:1 278 533 SEK
Skulder:-699 459 SEK
Substansvärde:579 074 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundamentala nyckeltal men oroande resultatutveckling. Den mycket höga vinstmarginalen på 29,5% och soliditeten på 45,3% indikerar ett lönsamt och stabilt företag med god kapitalstruktur. Dock är den kraftiga resultatminskningen på -20,6% trots ökad omsättning ett varningssignal som tyder på ökade kostnader eller försämrad lönsamhet. Den snabba tillgångstillväxten på +41,2% visar att företaget investerar kraftigt, vilket kan förklara resultatnedgången om dessa investeringar ännu inte gett avkastning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsultbolag inom skönhetsbranschen som erbjuder behandlingar, utbildning, digital marknadsföring och influencer marketing. Detta förklarar den höga vinstmarginalen då tjänsteföretag typiskt har lägre kostnadsstruktur och högre lönsamhet jämfört med produktionsföretag. Bolaget tar även emot externa uppdrag, vilket ger diversifierad inkomst.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 700 878 SEK till 556 537 SEK, en nedgång på 144 341 SEK eller 20,6%, vilket är betydande trots ökad omsättning och kräver uppmärksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 45,3% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 465 786 SEK till 579 074 SEK, en tillväxt på 113 288 SEK eller 24,3%, vilket främst drivs av årets resultat och stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 817 339 SEK till 1 888 785 SEK, en tillväxt på 3,9% som visar en stabil men måttlig försäljningsutveckling i en relativt mogen fas.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 20,6% trots ökad omsättning indikerar potentiella lönsamhetsproblem
  • Snabb tillgångstillväxt på 41,2% kan tyda på överinvesteringar som inte ger omedelbar avkastning
  • Måttlig omsättningstillväxt på 3,9% kan indikera begränsad marknadsexpansion

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 29,5% visar att företaget har excellenta prissättnings- och kostnadskontrollmekanismer
  • Stark soliditet på 45,3% ger god finansiell flexibilitet för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 41,2% till 1 278 533 SEK kan ge kapacitet för framtida omsättningstillväxt