191 782 SEK
Omsättning
▼ 17,3%
52 638 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 63,6%
28%
Soliditet
God
27,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 060 805 SEK
Skulder:-1 491 646 SEK
Substansvärde:569 159 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga tecken på utmaningar i den löpande verksamheten men samtidigt en stabil balansräkning. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-17.3%) och resultat (-63.6%) indikerar en betydande försämring av den operativa förmågan. Trots detta har eget kapital och totala tillgångar ökat något, vilket pekar på att företaget har en finansiell bas att stå på. Den mycket höga vinstmarginalen på 27.1%, trots det lägre absoluta resultatet, visar att verksamheten fortfarande är lönsam men att volymen har minskat avsevärt.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom uthyrning och förvaltning av företagslokaler med säte i Haninge. Denna typ av verksamhet är typiskt sett kapitalintensiv med fasta tillgångar (fastigheter) som grund, vilket förklarar de höga totala tillgångarna på över 2 miljoner SEK jämfört med omsättningen. Inkomsterna består främst av hyresintäkter, vilka tenderar att vara relativt stabila men kan påverkas av vakanser och konjunktursvängningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 144 722 SEK till 52 638 SEK, en minskning på 92 084 SEK eller 63.6%. Denna kraftiga resultatnedgång är mer än proportional mot omsättningsminskningen, vilket kan indikera oflexibla kostnader eller extra avskrivningar.

Soliditet: Soliditeten på 28.0% innebär att nästan en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta anses vara en acceptabel nivå för de flesta branscher och ger ett visst skydd mot obetalda skulder, men det finns utrymme för förbättring.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 527 278 SEK till 569 159 SEK, en förbättring på 41 881 SEK eller 7.9%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 52 638 SEK har tillförts kapitalet, vilket överstiger eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 231 839 SEK till 194 121 SEK, en nedgång på 37 718 SEK eller 17.3%. Detta tyder troligen på färre uthyrda lokaler, lägre hyresintäkter per lokal eller en kombination av båda.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av omsättning med 37 718 SEK på ett år signalerar potentiella problem med att behålla eller attrahera hyresgäster.
  • Resultatet har mer än halverats med en minskning på 92 084 SEK, vilket utmanar företagets långsiktiga lönsamhet om trenden fortsätter.
  • En soliditet på 28.0%, medan acceptabel, innebär att över 70% av tillgångarna är skuldfinansierade, vilket skapar räntekänslighet och amorteringskrav.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 41 881 SEK till 569 159 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas och kreditvärdighet.
  • En mycket hög vinstmarginal på 27.1% visar att verksamheten i sig är effektiv och lönsam när den väl har intäkter.
  • Totala tillgångarna ökade med 14 015 SEK till 2 060 805 SEK, vilket indikerar en viss investerings- eller värdeutvecklingsaktivitet.