4 694 000 SEK
Omsättning
▲ 25,5%
1 149 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 30,3%
25,1%
Soliditet
God
22,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:9 186 254 SEK
Skulder:-6 756 599 SEK
Substansvärde:1 831 794 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har under året förvärvat fyra stycken andelar i en bostadsrättsförening. Bostadsrätterna hyrs ut till utomstående.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har förvärvat fyra bostadsrätter i en bostadsrättsförening som hyrs ut till utomstående, vilket diversifierar verksamheten och skapar en ny inkomstkälla.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckelområden. Den kraftiga ökningen av tillgångar med över 350% tillsammans med en mycket hög vinstmarginal på 22,7% indikerar ett företag som inte bara växer snabbt utan också är mycket lönsamt. Den snabba tillväxten i eget kapital med 56,4% visar på en stark kapitalbildningsförmåga. Företaget befinner sig i en expansiv fas med tydliga tecken på framgångsrik verksamhetsutveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver optikerverksamhet inklusive försäljning av varor och har sitt säte i Stockholm. Den traditionella optikerverksamheten kompletteras nu med en fastighetsinvestering genom förvärv av bostadsrätter som hyrs ut, vilket diversifierar verksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 882 000 SEK till 1 149 000 SEK, en ökning med 30,3% som demonstrerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 25,1% är acceptabel men relativt låg i förhållande till den snabba tillväxten, vilket indikerar att tillgångstillväxten till stor del finansierats med skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 171 051 SEK till 1 831 794 SEK, främst drivet av det starka årets resultat och visar på en solid kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 987 656 SEK till 5 062 273 SEK, en tillväxt på 25,5% som visar på stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten i tillgångar med 350,8% har sänkt soliditeten till 25,1%, vilket kan indikera en högre belåningsgrad och ökad finansiell risk.
  • Den betydande expansionen i fastighetsinvesteringar för med sig risker kopplade till fastighetsmarknaden och uthyrningsverksamhet.
  • Den snabba tillväxten ställer höga krav på operativ styrning och kapitalhantering för att bibehålla lönsamheten.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 22,7% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Diversifieringen till fastighetsinvesteringar skapar nya stabila inkomstkällor utöver kärnverksamheten.
  • Stark omsättningstillväxt på 25,5% visar på god marknadsacceptans och konkurrenskraft.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+25,5%), resultat (+30,3%), eget kapital (+56,4%) och tillgångar (+350,8%). Denna konsekventa positiva utveckling across all major financial metrics indicates a company in a strong growth phase with excellent operational performance.