3 019 420 SEK
Omsättning
▲ 219,6%
133 850 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 131,9%
18,7%
Soliditet
Stabil
4,4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:986 118 SEK
Skulder:-801 769 SEK
Substansvärde:184 349 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och förbättring från ett svårt tidigare år. Omsättningen har mer än tredubblats och företaget har gått från en betydande förlust till en vinst, vilket indikerar en framgångsrik omstrukturering eller expansion av verksamheten. Den låga soliditeten och vinstmarginalen visar dock att företaget fortfarande är i en utvecklingsfas med begränsad finansiell buffert.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom eventbranschen med fokus på försäljning och genomförande av event. Med säte i Härjedalens kommun är det ett etablerat företag som har funnits sedan 2009, vilket tyder på en stabil men tidigare möjligen mindre lönsam verksamhet som nu genomgår en positiv förändring.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på 419 528 SEK till en vinst på 133 850 SEK. Denna förbättring på 553 378 SEK indikerar framgångsrika åtgärder för att öka lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 18,7% är låg och indikerar att företaget är högt belånat. Detta innebär en ökad finansiell risk vid oförutsedda försämringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 50 498 SEK till 184 349 SEK, en tillväxt på 265,1%. Denna förbättring beror huvudsakligen på den positiva resultatutvecklingen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 944 704 SEK till 3 019 420 SEK, en tillväxt på 219,6%. Detta visar en mycket stark expansion i försäljning och verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 18,7% innebär en betydande finansiell sårbarhet vid oförutsedda förluster eller nedgångar i omsättning.
  • Vinstmarginalen på 4,4% är låg, vilket gör företaget känsligt för kostnadsökningar eller pristryck från konkurrenter.
  • Den snabba tillväxten kan innebära operativa utmaningar och risk för att kvaliteten eller kundnöjdheten äventyras.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 219,6% visar en stark marknadsposition och potential för fortsatt expansion.
  • Övergången från förlust till vinst visar att företaget har bevisad förmåga att förbättra sin lönsamhet och effektivisera verksamheten.
  • Tillgångstillväxten på 22,9% indikerar investeringar i verksamheten som kan stödja framtida tillväxt.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+219,6%), resultattillväxt (+131,9%), eget kapital tillväxt (+265,1%) och tillgångstillväxt (+22,9%). Detta pekar entydigt på ett företag i stark positiv utveckling efter ett svårt tidigare år.