712 042 SEK
Omsättning
▼ 34,4%
64 569 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 17,1%
67,4%
Soliditet
Mycket God
9,1%
Vinstmarginal
Stabil
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-01

Substansvärdering

Tillgångar:516 223 SEK
Skulder:-146 446 SEK
Substansvärde:262 828 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 34,4% men samtidigt förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning. Den höga soliditeten på 67,4% indikerar ett finansiellt stabilt företag som klarar av nedgångar i omsättning. Situationen tyder på en strategisk omställning där företaget fokuserat på mer lönsamma projekt eller effektiviserat verksamheten trots lägre volym.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver marknadsföring och försäljning av verktyg, utrustning och tjänster för brunns-, energi- och specialborrning samt vattenbehandlingssystem och pumpinstallationer. Denna verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande omsättning mellan perioder beroende på större kundprojekts timing och omfattning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Trots lägre omsättning ökade resultatet från 55 150 SEK till 64 569 SEK, en förbättring på 9 419 SEK (+17,1%). Detta indikerar bättre lönsamhet per krona omsättning eller lägre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 67,4% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning. Det ger god finansiell styrka att hantera perioder med lägre omsättning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 223 298 SEK till 262 828 SEK, en tillväxt på 39 530 SEK (+17,7%). Denna förbättring kommer främst från årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 080 462 SEK till 711 807 SEK, en nedgång på 368 655 SEK (-34,4%). Detta kan tyda på färre eller mindre kundprojekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 34,4% från 1 080 462 SEK till 711 807 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Tillgångarna minskade med 14,5% från 603 467 SEK till 516 223 SEK, vilket kan tyda på nedskalning av verksamheten
  • Beroende av större projekt kan skapa volatilitet i omsättningen mellan olika räkenskapsperioder

Möjligheter

  • Förbättrad vinstmarginal på 9,1% visar ökad effektivitet och bättre lönsamhet trots lägre omsättning
  • Resultatet ökade med 17,1% till 64 569 SEK trots lägre omsättning, vilket indikerar stark kostnadskontroll
  • Mycket hög soliditet på 67,4% ger god finansiell flexibilitet för framtida investeringar eller expansion