198 761 SEK
Omsättning
▼ 36,8%
87 132 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 33,8%
58,9%
Soliditet
Mycket God
43,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
65 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-05

Substansvärdering

Tillgångar:158 059 SEK
Skulder:-64 933 SEK
Substansvärde:93 126 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande negativ utveckling under 2023 med kraftiga nedgångar inom samtliga nyckeltal. Trots en mycket hög vinstmarginal på 43.8% har både omsättning, resultat och eget kapital minskat med över 30%, vilket indikerar en allvarlig kontraktion i verksamheten. Den höga soliditeten på 58.9% ger viss finansiell stabilitet, men den snabba försämringen pekar på strukturella utmaningar eller en markant minskning i efterfrågan på företagets tjänster.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver utbildning och konsultverksamhet inom brandsäkerhet, arbetsmiljö och livräddning, en verksamhet som vanligtvis är beroende av kundbeställningar från organisationer och företag. Den snabba omsättningsminskningen på 36.8% tyder på att företaget har förlorat viktiga kunder eller att marknadsbehovet för dess specifika tjänster har minskat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 131 664 SEK till 87 132 SEK, en minskning på 44 532 SEK eller 33.8%. Trots den stora omsättningsminskningen lyckades företaget behålla en hög vinstmarginal, vilket tyder på god kostnadskontroll men samtidigt en kraftig volymförlust.

Soliditet: Soliditeten på 58.9% är fortfarande god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger en viss buffert mot nedgången, men trenden är oroande.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 145 292 SEK till 93 126 SEK, en nedgång på 52 166 SEK eller 35.9%. Denna minskning är direkt kopplad till det lägre årets resultat och visar på en försämring av företagets finansiella grund.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 314 683 SEK till 198 761 SEK, en nedgång på 115 922 SEK eller 36.8%. Detta indikerar en markant försämring av företagets försäljning och verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 36.8% pekar på att företaget förlorar marknadsandelar eller att efterfrågan på dess tjänster minskar
  • Resultatet har minskat med 33.8% trots hög vinstmarginal, vilket indikerar en strukturell utmaning snarare än en tillfällig svacka
  • Tillgångarna har reducerats med 43.5% från 279 706 SEK till 158 059 SEK, vilket kan påverka företagets operativa kapacitet
  • Eget kapital har minskat med 35.9%, vilket försämrar företagets finansiella styrka på sikt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 43.8% visar att företaget har lönsamma tjänster när de säljs
  • God soliditet på 58.9% ger finansiell stabilitet att hantera en period av nedgång
  • Företaget verkar inom ett nischat område med specialistservice som kan återhämta sig vid förbättrad marknad