1 352 970 SEK
Omsättning
▲ 24,5%
189 611 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 3,6%
60,4%
Soliditet
Mycket God
14%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:718 114 SEK
Skulder:-284 578 SEK
Substansvärde:433 536 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning, eget kapital och tillgångar, men en lätt nedgång i absolut resultat trots högre omsättning. Den höga soliditeten på 60,4% och vinstmarginalen på 14,0% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Den snabba tillväxten i balansräkningen tyder på att företaget har investerat eller ackumulerat tillgångar, vilket kan förklara den temporära resultatnedgången. Företaget verkar befinna sig i en expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en bred verksamhet inom bygg och entreprenad (besiktning, kvalitetsansvar, transport av tunga fordon, skogsvård), idrottsutbildning, import och försäljning av idrotts- och friluftsartiklar, samt guidade friluftsaktiviteter och handel med värdepapper. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell kan förklara de relativt måttliga totala siffrorna, då resurserna sprids över flera verksamhetsområden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade något från 196 676 SEK till 189 611 SEK, en nedgång på 3,6%. Detta är anmärkningsvärt mot bakgrund av den starka omsättningstillväxten och kan tyda på ökade kostnader eller investeringar.

Soliditet: En soliditet på 60,4% är mycket stark och ligger långt över branschgenomsnitt. Det innebär att företaget har en låg belåningsgrad och klarar av motgångar väl, vilket är en stor styrka.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 283 076 SEK till 433 536 SEK, en tillväxt på 53,1%. Denna förbättring drivs sannolikt av årets resultat på 189 611 SEK som har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 086 644 SEK till 1 352 970 SEK, en stark tillväxt på 24,5%. Detta visar att företaget framgångsrikt har lyckats öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 3,6% till 189 611 SEK trots en omsättningstillväxt på 266 326 SEK, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler som måste övervakas.
  • Den snabba tillväxten av tillgångar med 62,6% (276 576 SEK) till 718 114 SEK kan tyda på stora investeringar; lönsamheten på dessa investeringar är avgörande för framtiden.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 60,4% ger ett utmärkt skydd mot nedgångar och ger företaget goda förutsättningar att säkra finansiering för framtida tillväxt.
  • Omsättningstillväxten på 24,5% visar på en stark marknadsposition och en god förmåga att generera intäkter i dess olika verksamhetsgrenar.
  • Den höga vinstmarginalen på 14,0% indikerar att kärnverksamheten är lönsam och att företaget har potential att generera betydande vinster om omsättningen fortsätter att växa.