695 000 SEK
Omsättning
▲ 4,2%
483 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 18,7%
91,2%
Soliditet
Mycket God
69,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-20

Substansvärdering

Tillgångar:2 648 053 SEK
Skulder:-163 398 SEK
Substansvärde:1 944 655 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har inga väsentliga händelser inträffat.

Händelser efter verksamhetsåret

Efter räkenskapsårets utgång har inga väsentliga händelser inträffat.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande resultatutveckling. Den exceptionellt höga soliditeten på 91.2% och vinstmarginalen på 69.6% indikerar ett mycket stabilt företag med låga skulder och hög lönsamhet. Trenderna är dock delade: positiv tillväxt i omsättning (+4.2%), eget kapital (+5.0%) och tillgångar (+7.5%) står mot en kraftig nedgång i resultat (-18.7%). Detta tyder på ett välmående företag som möjligen investerat kraftigt eller mött ökade kostnader under året.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat IT-konsultbolag med inriktning på programutveckling och utbildning inom IT och personaladministration, verksamt sedan 2014. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av låga kapitalinvesteringar och höga lönsamhetsmarginaler, vilket stämmer väl med de presenterade nyckeltalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 594 000 SEK till 483 000 SEK, en minskning med 111 000 SEK eller 18.7%. Denna nedgång är betydande trots ökad omsättning och kan tyda på ökade kostnader eller investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 91.2% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med minimala skulder. Detta ger stor finansiell flexibilitet och låg risk för kreditgivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 852 396 SEK till 1 944 655 SEK, en tillväxt på 92 259 SEK eller 5.0%. Denna ökning drivs huvudsakligen av årets resultat på 483 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 666 647 SEK till 694 565 SEK, en positiv tillväxt på 4.2% som visar att företaget fortsätter att växa i omsättning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 18.7% trots ökad omsättning indikerar potentiella lönsamhetsproblem eller stigande kostnader
  • Resultatet på 483 000 SEK är betydligt lägre än föregående års 594 000 SEK, vilket pekar på en negativ trend i vinstutvecklingen

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 91.2% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att ta på sig onödiga skulder
  • Omsättningstillväxt på 4.2% visar att företaget fortsätter att växa och behålla kunder
  • Mycket hög vinstmarginal på 69.6% visar att kärnverksamheten fortfarande är extremt lönsam

Trendanalys

Trendanalysen visar en blandad utveckling: FÖRBÄTTRING inom omsättning (+4.2%), eget kapital (+5.0%) och tillgångar (+7.5%), men FÖRSÄMRING inom resultat (-18.7%). Den övergripande trenden pekar mot ett stabilt men möjligen effektivitetsutmanat företag där tillväxt i omsättning inte översätts till motsvarande vinsttillväxt.