1 323 000 SEK
Omsättning
▲ 9,6%
699 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 45%
83%
Soliditet
Mycket God
52,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
180 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2021-11-28

Substansvärdering

Tillgångar:2 363 950 SEK
Skulder:-388 199 SEK
Substansvärde:1 894 361 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 52,9% kombinerat med en soliditet på 83,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den betydande tillväxten i resultat (+45,0%) och eget kapital (+40,9%) pekar på en mycket effektiv verksamhet som genererar stora kassaflöden. Företaget befinner sig i en mycket positiv tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom rörinstallationer, en bransch som ofta kännetecknas av projektbaserad verksamhet och investeringar i verktyg och fordon. Den mycket höga vinstmarginalen är ovanligt bra för denna typ av verksamhet och kan tyda på en specialiserad nisch, hög effektivitet eller ett unikt affärsmodell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 482 000 SEK till 699 000 SEK, en kraftig ökning med 217 000 SEK eller 45,0%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: En soliditet på 83,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med minimal belåning. Företaget är i princip skuldfritt i förhållande till sina tillgångar, vilket ger stor finansiell flexibilitet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital stärktes avsevärt från 1 344 729 SEK till 1 894 361 SEK, en ökning med 549 632 SEK. Denna förbättring kan till största del förklaras av det starka årets resultat på 699 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 206 732 SEK till 1 323 245 SEK, en positiv tillväxt på 9,6%. Detta visar en stabil ökning av försäljningen.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten (omsättning på 1,3 Mkr), vilket kan göra det mer sårbart för plötsliga förluster av större kunder eller projekt.

Möjligheter

  • Den extremt höga soliditeten och lönsamheten ger utmärkta förutsättningar att finansiera framtida tillväxt och investeringar internt utan att behöva ta externa lån.
  • Den starka resultattillväxten på 45,0% visar på en mycket effektiv verksamhet med potential att skala upp omsättningen ytterligare.
  • Den betydande tillgångstillväxten på 34,4% indikerar att företaget investerar i sin framtid, sannolikt i form av maskiner, fordon eller lager, vilket kan underlätta ytterligare expansion.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på en stark förbättring: omsättning (+9,6%), resultat (+45,0%), eget kapital (+40,9%) och tillgångar (+34,4%). Denna konsekvent positiva utveckling över hela balansräkningen och resultaträkningen signalerar en mycket hälsosam och växande organisation.