1 589 894 SEK
Omsättning
▼ 1,1%
502 263 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 26,6%
90%
Soliditet
Mycket God
31,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-29

Substansvärdering

Tillgångar:1 734 578 SEK
Skulder:-175 950 SEK
Substansvärde:1 558 628 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men samtidigt oroande resultatutveckling. Den exceptionellt höga soliditeten på 90% och den mycket höga vinstmarginalen på 31.6% indikerar ett mycket kostnadseffektivt företag med minimal skuldsättning. Trots en marginell omsättningsminskning på 1.1% har företaget behållit sin lönsamhet på hög nivå. Den betydande resultatminskningen på 26.6% är dock en varningssignal som kräver uppmärksamhet. Tillgångstillväxten på 8.8% visar att företaget fortsätter investera i sin verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom skapande och utveckling av teknologiska system, både hårdvara och mjukvara, med både interna och externa uppdrag. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande omsättning mellan perioder, vilket kan förklara vissa fluktuationer i resultatet. Teknologiföretag i denna kategori har vanligtvis höga marginaler men kan vara känsliga för konjunktursvängningar och kundkoncentration.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 684 634 SEK till 502 263 SEK, en minskning på 182 371 SEK eller -26.6%. Denna betydande resultatnedgång trots relativt stabil omsättning indikerar högre kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 90.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimal skuldsättning. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 459 987 SEK till 1 558 628 SEK, en ökning med 98 641 SEK eller +6.8%. Denna ökning kommer främst från årets resultat på 502 263 SEK, vilket indikerar att företaget inte utdelat större belopp till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 1 607 560 SEK till 1 589 894 SEK, en minskning på 17 666 SEK eller -1.1%. Denna lilla nedgång kan bero på färre projekt eller lägre fakturering under året.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 26.6% trots relativt stabil omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre projektmarginaler
  • Omsättningsminskning på 1.1% kan signalera konkurrensproblem eller minskad efterfrågan på företagets tjänster
  • Den höga soliditeten kan indikera för låg investeringsnivå eller försiktig expansionsstrategi

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 90% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 31.6% visar att företaget har en lönsam affärsmodell
  • Tillgångstillväxt på 8.8% indikerar att företaget fortsätter investera i sin verksamhet för framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar negativ trend i lönsamhet med -26.6% i resultatutveckling och marginell negativ omsättningstrend (-1.1%), men positiv trend i balansräkningen med stark tillväxt i eget kapital (+6.8%) och tillgångar (+8.8%). Den höga soliditeten och vinstmarginalen ger goda förutsättningar för att vända de negativa trenderna.