1 958 175 SEK
Omsättning
▼ 6,1%
479 333 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 56,3%
34%
Soliditet
God
24,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 636 728 SEK
Skulder:-644 836 SEK
Substansvärde:820 431 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella nyckeltal men oroande trendutveckling. Trots en mycket hög vinstmarginal på 24,3% och förbättrad soliditet, visar bolaget kraftiga nedgångar i både omsättning (-6,1%) och resultat (-56,3%). Den betydande resultatminskningen från 1 096 345 SEK till 479 333 SEK indikerar operativa utmaningar trots ökade tillgångar. Företaget behöver adressera orsakerna till denna negativa utveckling för att vända trenden.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver grafisk formgivning och produktion för trycksaker och digital media med säte i Uppsala. Denna bransch kännetecknas av en övergång från traditionell tryckproduktion till digitala lösningar, vilket kan förklara delar av omsättningsminskningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 1 096 345 SEK till 479 333 SEK, en minskning med 617 012 SEK (-56,3%). Denna kraftiga nedgång trots högre tillgångar tyder på ökade kostnader eller sämre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 34,0% är acceptabel och indikerar att företaget har en god kapitalstruktur med tillräckligt eget kapital för att absorbera eventuella förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 717 595 SEK till 820 431 SEK, en förbättring på 102 836 SEK (+14,3%). Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat tillförts kapitalet trots den kraftiga minskningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 084 401 SEK till 1 974 950 SEK, en nedgång på 109 451 SEK (-6,1%). Detta indikerar minskade försäljningsvolymer eller lägre priser.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning med 617 012 SEK (-56,3%) trots ökade tillgångar på 526 343 SEK
  • Omsättningsnedgång på 109 451 SEK (-6,1%) som indikerar minskad marknadsandel eller efterfrågan
  • Branschomvandling från tryck till digital media kan ställa krav på omställning och nya investeringar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 24,3% visar att företaget fortfarande är mycket lönsamt per såld krona
  • Tillgångstillväxt på 16,9% (526 343 SEK) indikerar investeringar i framtiden
  • Soliditeten på 34,0% ger god finansiell stabilitet och möjlighet till ytterligare investeringar