3 485 447 SEK
Omsättning
▲ 20,2%
414 533 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 27,5%
71%
Soliditet
Mycket God
11,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 869 771 SEK
Skulder:-443 242 SEK
Substansvärde:946 529 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar i både omsättning och resultat. Den höga soliditeten på 71% indikerar ett mycket stabilt kapitalunderlag och låg belåning. Trots en minskning av totala tillgångar har företaget lyckats öka både lönsamhet och eget kapital, vilket tyder på en effektivisering av verksamheten och en strategisk omprioritering av tillgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget, registrerat 2015, bedriver tapetserarverksamhet inklusive omklädsel, stoppning och nytillverkning av möbler. Detta är en verksamhet som ofta kännetecknas av projektbaserad försäljning och relativt låga kapitalkrav, vilket stämmer väl överens med den observerade höga soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 325 154 SEK till 414 533 SEK, en ökning på 27.5%. Denna tillväxt överträffar omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: En soliditet på 71.0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet. Det innebär att företaget är mycket självförsörjande, har låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 874 636 SEK till 946 529 SEK, en tillväxt på 8.2%. Denna ökning beror helt på årets starka resultat, eftersom det inte finns utdelning eller tecken på andra kapitaltransaktioner.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 900 957 SEK till 3 485 447 SEK, en stark tillväxt på 20.1%. Detta visar på framgångsrik försäljning och en ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Totala tillgångar minskade med 9.7% från 2 071 050 SEK till 1 869 771 SEK, vilket kan tyda på att företaget har sålt av tillgångar eller skrivit ner deras värde, en trend som bör övervakas.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 11.9% klassificerad som 'Hög' visar att företaget har en mycket lönsam verksamhetsmodell.
  • Den starka tillväxten i både omsättning (+20.1%) och resultat (+27.5%) skapar en excellent utgångspunkt för fortsatt expansion och investeringar.
  • Det mycket höga eget kapitalet på 946 529 SEK ger företaget stora möjligheter att finansiera framtida tillväxt invärtes utan att behöva extern finansiering.