456 816 SEK
Omsättning
▼ 30,5%
56 003 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 8,4%
73,4%
Soliditet
Mycket God
12,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:146 303 SEK
Skulder:-35 325 SEK
Substansvärde:93 768 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 30,5% men samtidigt en förbättrad lönsamhet och stärkt soliditet. Den minskade omsättningen från 656 907 SEK till 456 816 SEK tyder på en betydande nedgång i försäljningsvolym eller att företaget avvecklat verksamhetsgrenar. Trots detta har resultatet förbättrats med 8,4% till 56 003 SEK, vilket indikerar effektiviseringsåtgärder, kostnadsrationaliseringar eller en förändrad verksamhetsinriktning mot mer lönsamma produkter. Den höga soliditeten på 73,4% och den starka tillväxten i eget kapital med 42,9% visar att företaget har god finansiell styrka trots utmaningarna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning och tillverkning av solskydd, byggverksamhet samt tillverkning av möbler och inredning efter egen design och kunders idéer. Den breda verksamhetsprofilen med både tillverkning och byggtjänster kan förklara de fluktuationer i omsättning och tillgångar som syns i siffrorna, eftersom projektbaserad verksamhet ofta har varierande omsättning mellan perioder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 51 643 SEK till 56 003 SEK (+4 360 SEK) trots den lägre omsättningen, vilket visar på förbättrad lönsamhet per såld krona och effektiv kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 73,4% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade markant från 65 610 SEK till 93 768 SEK (+28 158 SEK), främst drivet av årets vinst på 56 003 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 656 907 SEK till 456 816 SEK (-200 091 SEK), vilket motsvarar en nedgång på 30,5%. Detta kan tyda på färre projekt, minskad efterfrågan eller en strategisk omorientering.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 200 091 SEK kan indikera förlorade kunder, konkurrensproblem eller marknadsutmaningar
  • Minskande tillgångar från 176 494 SEK till 146 303 SEK (-30 191 SEK) kan tyda på avveckling av maskinpark eller lager, vilket kan begränsa framtida kapacitet
  • Brist på omsättningstillväxt på lång sikt hotar företagets existens trots god lönsamhet

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 73,4% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Förbättrad vinstmarginal på 12,3% visar att företaget kan generera god avkastning även vid lägre volymer
  • Stark tillväxt i eget kapital med 42,9% ger finansiell styrka att ta sig an nya projekt eller marknader