1 025 345 SEK
Omsättning
▲ 21,3%
129 734 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 23,3%
92%
Soliditet
Mycket God
12,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 014 665 SEK
Skulder:-77 551 SEK
Substansvärde:937 114 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Den höga omsättningstillväxten på 21,3% kombinerat med en resultattillväxt på 23,3% indikerar en effektiv skalning av verksamheten. Den exceptionellt höga soliditeten på 92,0% tillsammans med en vinstmarginal på 12,7% placerar företaget i en mycket stabil finansiell position med god lönsamhet. Tillgångstillväxten på 17,5% visar att företaget samtidigt investerar i framtiden.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett rökeri med säte i Burgsvik som bedriver försäljning under sommarsäsongen. Den säsongsbundna verksamheten förklarar delvis de relativt måttliga absoluta siffrorna men gör de starka tillväxttalen ännu mer imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 105 247 SEK till 129 734 SEK, en ökning på 24 487 SEK eller 23,3%. Resultattillväxten överstiger omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 92,0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket självfinansierat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell stabilitet och låg risk för borgenärer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 833 960 SEK till 937 114 SEK, en tillväxt på 103 154 SEK eller 12,4%. Ökningen beror främst på att årets resultat på 129 734 SEK tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 845 361 SEK till 1 025 345 SEK, en tillväxt på 179 984 SEK eller 21,3%. Detta visar en betydande ökning av försäljningsvolymen.

Huvudrisker

  • Säsongsbunden verksamhet med försäljning koncentrerad till sommarperioden skapar cash flow-utmaningar under resten av året
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten trots stark tillväxt, vilket gör det mer sårbart för externa chocker

Möjligheter

  • Stark tillväxtmomentum med över 20% ökning i både omsättning och resultat visar på god marknadsacceptans
  • Exceptionellt hög soliditet ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att ta på sig onödiga skulder
  • Hög vinstmarginal på 12,7% indikerar en lönsam affärsmodell med god prissättningskraft

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättning (+21,3%), resultat (+23,3%), eget kapital (+12,4%) och tillgångar (+17,5%). Den konsekventa förbättringen över alla områden indikerar en välskött verksamhet med god kontroll över både intäkter och kostnader.