2 136 000 SEK
Omsättning
▼ 3,4%
546 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 15,2%
92%
Soliditet
Mycket God
25,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
187 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-20

Substansvärdering

Tillgångar:1 202 016 SEK
Skulder:-61 200 SEK
Substansvärde:970 816 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella fundament men samtidigt oroande rörelser i lönsamhet och omsättning. Den exceptionellt höga soliditeten på 92% och den betydande ökningen av eget kapital med 246 344 SEK till 970 816 SEK pekar på ett mycket stabilt företag med god finansiell hälsa. Den mycket höga vinstmarginalen på 25.2% är imponerande. Trenderna är dock motsägelsefulla: medan balansräkningen förbättras kraftigt (tillgångar +18.9%, eget kapital +34.0%), visar resultaträkningen en tydlig nedåtgående riktning (omsättning -3.4%, resultat -15.2%). Detta kan tyda på att företaget genomgår en omstrukturering eller investeringsfas som påverkar kortvarig lönsamhet men stärker den långsiktiga positionen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver viltuppfödning, jakt samt handel med foder och tillbehör till djur. Denna typ av verksamhet är ofta relativt stabil men kan vara beroende av säsongsvariationer och externa faktorer som jakttillstånd eller råvarupriser. Den höga vinstmarginalen är typiskt för en nischad verksamhet med specialiserade produkter och tjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk med 98 000 SEK från 644 000 SEK till 546 000 SEK, en minskning på 15.2%. Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på sålda varor/tjänster.

Soliditet: En soliditet på 92.0% är exceptionellt hög och betyder att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger en mycket stor finansiell buffert och säkerhet mot motgångar, men kan också indikera en försiktig eller suboptimal användning av kapital för tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt med 246 344 SEK från 724 472 SEK till 970 816 SEK, en tillväxt på 34.0%. Denna förbättring beror sannolikt huvudsakligen på att årets vinst på 546 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 39 350 SEK från 2 211 099 SEK till 2 171 749 SEK, en nedgång på 3.4%. Detta är en försämring som kan bero på minskad efterfrågan, prispress eller säsongsvariationer.

Huvudrisker

  • Försämrad lönsamhet med en resultatminskning på 98 000 SEK eller 15.2% jämfört med föregående år.
  • Minskad omsättning på 39 350 SEK, vilket kan tyda på konkurrenspress eller svagare marknadsvillkor.
  • Den extremt höga soliditeten kan, om den beror på en ovilja att investera, vara en risk för framtida tillväxt och konkurrenskraft.

Möjligheter

  • Mycket stark balansräkning med en tillgångstillväxt på 18.9% till 1 202 016 SEK och en kapitaltillväxt på 34.0%, vilket skapar en utmärkt grund för framtida investeringar och expansion.
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 25.2% visar att kärnverksamheten är mycket lönsam när den väl genererar intäkter.
  • Det höga eget kapitalet på 970 816 SEK ger stora möjligheter att finansiera ny utrustning, lager eller marknadsföring för att vända den negativa omsättningstrenden.

Trendanalys

Trendanalysen visar en polariserad utveckling. Balansräkningens nyckeltal (eget kapital och tillgångar) pekar starkt uppåt (+34.0% respektive +18.9%), vilket indikerar en förbättring av den finansiella styrkan. Resultaträkningens nyckeltal (omsättning och resultat) pekar däremot nedåt (-3.4% respektive -15.2%), vilket signalerar en försämring av den operativa rörelsen. Företaget befinner sig sannolikt i en fas där det bygger kapacitet för framtiden på bekostnad av kortvarig lönsamhet.