273 002 000 SEK
Omsättning
▲ 16,3%
12 629 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 19,4%
29,2%
Soliditet
God
4,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:105 592 000 SEK
Skulder:-73 483 725 SEK
Substansvärde:25 908 685 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men sjunkande lönsamhet. Trots en betydande ökning av omsättningen med 16.3% har resultatet minskat med 19.4%, vilket indikerar ett tryck på marginalerna. Den kraftiga tillväxten i eget kapital på 43.3% är en positiv signal på stärkt finansiell stabilitet, men den låga vinstmarginalen på 4.6% och den måttliga soliditeten pekar på utmaningar i att omvandla högre intäkter till bättre resultat. Företaget verkar vara i en expansionsfas där kostnaderna växer snabbare än intäkterna.

Företagsbeskrivning

Företaget äger och driver hotellverksamheter samt tillhandahåller tjänster till dessa. Detta är en kapitalintensiv bransch med fasta kostnader, vilket förklarar de betydande tillgångarna på 105 592 000 SEK. Den registrerade verksamheten startade 2019, vilket innebär att företaget är relativt etablerat och inte längre i en ren startfas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 15 670 000 SEK till 12 629 000 SEK, en minskning på 19.4%. Denna nedgång inträffade trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten är 29.2%, vilket är en förbättring jämfört med föregående år. Detta anses vara en måttlig nivå; den är inte låg men heller inte exceptionellt stark, vilket innebär ett visst men hanterbart skuldsättningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 18 085 081 SEK till 25 908 685 SEK, en tillväxt på 43.3%. Denna förbättring kan bero på att vinsten har kapitaliserats eller på nya inskjutningar av kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 236 759 310 SEK till 274 742 727 SEK, en positiv tillväxt på 16.3%. Detta visar på en stark försäljningsutveckling och en ökad marknadspresens.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 19.4% till 12 629 000 SEK trots en omsättningsökning, vilket är en varningssignal för lönsamheten.
  • Vinstmarginalen är klassificerad som låg på 4.6%, vilket gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller konjunkturnedgångar.
  • Tillgångstillväxten på 6.9% var lägre än omsättningstillväxten, vilket kan tyda på en mindre effektiv användning av tillgångarna.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 38 000 000 SEK till 274 742 727 SEK, vilket visar en stark marknadsposition och god tillväxtpotential.
  • Eget kapital ökade med 7 800 000 SEK till 25 908 685 SEK, vilket stärker balansräkningen och ger bättre förutsättningar för framtida investeringar.
  • Soliditeten förbättrades till 29.2%, vilket ger företaget en något bättre kapitalstruktur och kan underlätta finansiering.