611 000 SEK
Omsättning
▼ 22%
498 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 68,2%
87,2%
Soliditet
Mycket God
81,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:158 394 SEK
Skulder:-20 322 SEK
Substansvärde:138 072 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad ekonomisk bild med stark lönsamhet men samtidigt kraftiga förändringar i balansräkningen. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 81,4% och den starka soliditeten på 87,2% indikerar ett mycket effektivt och kapitalstarkt företag. Samtidigt visar en omsättningsminskning på 22% och en dramatisk minskning av tillgångarna med 70% att företaget genomgått en betydande omstrukturering eller avyttring av tillgångar under året.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom travbranschen med redovisningstjänster mot travbolag och ägande av travhästar. Denna verksamhetsmodell kan förklara den exceptionellt höga vinstmarginalen eftersom kostnaderna för hästägande ofta kapitaliseras som tillgångar snarare än kostnader, och redovisningstjänster kan generera hög marginal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 296 000 SEK till 498 000 SEK, en ökning med 202 000 SEK (+68,2%). Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar antingen högre marginaler eller avyttringar som genererat vinster.

Soliditet: Soliditeten på 87,2% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och låg risk för betalningsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 100 216 SEK till 138 072 SEK, en tillväxt på 37 856 SEK (+37,8%). Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat på 498 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 782 529 SEK till 611 034 SEK, en nedgång på 171 495 SEK (-22,0%). Detta kan tyda på minskad verksamhetsvolym eller avyttring av vissa verksamhetsdelar.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av tillgångar från 526 134 SEK till 158 394 SEK (-367 740 SEK) kan indikera avyttringar som kan påverka framtida intäktspotential
  • Omsättningsnedgång på 22% kan tyda på minskad efterfrågan eller förlorade kunder
  • Mycket låga tillgångar på 158 394 SEK begränsar företagets kapacitet att investera och växa

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 81,4% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 87,2% ger god finansiell flexibilitet för framtida satsningar
  • Resultatförbättring med 68,2% visar på effektiv kostnadskontroll eller förbättrad lönsamhet

Trendanalys

Företaget visar divergerande trender med stark förbättring i lönsamhet (resultattillväxt +68,2%) och eget kapital (+37,8%) men samtidigt kraftig försämring i omsättning (-22,0%) och tillgångar (-69,9%). Detta mönster är typiskt för ett företag som genomgår omstrukturering med avyttringar som genererar kortsiktiga vinster men potentiellt påverkar långsiktig tillväxtpotential.