8 928 952 SEK
Omsättning
▲ 284,2%
724 011 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 111,5%
42,4%
Soliditet
Mycket God
8%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 101 561 SEK
Skulder:-1 155 385 SEK
Substansvärde:676 176 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under sitt andra verksamhetsår med en omsättningsökning på över 284% och en resultatförbättring på 111,5%. Den kraftiga expansionen tyder på ett framgångsrikt marknadsinträde i byggbranschen. Soliditeten på 42,4% är stark och visar på en god balans mellan eget kapital och skulder. Företaget befinner sig i en tydlig expansionsfas med samtliga nyckeltal i stark uppgång.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom byggbranschen med säte i Hallstahammar. Den snabba tillväxten från 2,3 miljoner till 9 miljoner SEK i omsättning på ett år är typiskt för ett entreprenadföretag som vunnit större uppdrag eller expanderat sin kundbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 342 338 SEK till 724 011 SEK, en ökning med 381 673 SEK. Vinstmarginalen på 8,0% är stabil och visar att företaget kan skal upp verksamheten utan att marginalerna eroderas.

Soliditet: Soliditeten på 42,4% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med betydande eget kapital i förhållande till tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 252 444 SEK till 676 176 SEK, en tillväxt på 423 732 SEK eller 167,8%. Denna kraftiga ökning drivs främst av årets starka resultat som tillfört kapital till bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 324 112 SEK till 9 015 298 SEK, en ökning med 6 691 186 SEK eller 284,2%. Detta visar en mycket stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den extremt snabba tillväxten på 284% kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisker
  • Byggbranschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida tillväxttakter
  • Tillgångstillväxten på 67,4% till 2,1 miljoner SEK kan indikera behov av ytterligare investeringar

Möjligheter

  • Stark marknadsposition med bevisad förmåga att växa snabbt från 2,3 till 9,0 miljoner SEK i omsättning
  • God lönsamhet med 8% vinstmarginal trots snabb expansion
  • Solid kapitalbas med eget kapital på 676 176 SEK som ger god finansieringsförmåga för fortsatt tillväxt

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättning (+284,2%), resultat (+111,5%), eget kapital (+167,8%) och tillgångar (+67,4%). Företaget befinner sig i en tydlig expansionfas med exceptionell tillväxt i samtliga områden.