21 149 000 SEK
Omsättning
▼ 11,5%
1 417 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 791,8%
0,7%
Soliditet
Mycket Låg
6,5%
Vinstmarginal
Stabil
3 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-06-13

Substansvärdering

Tillgångar:14 376 260 SEK
Skulder:-2 844 174 SEK
Substansvärde:5 134 674 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Spridningen av coronaviruset har påverkat utvecklingen av bolagets verksamhet, ställning och resultat negativt.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Spridningen av coronaviruset har haft en negativ inverkan på bolagets verksamhet, ställning och resultat.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en tydlig försämring i omsättning men samtidigt en dramatisk förbättring av lönsamheten. Den kraftiga resultatökningen på +2 791,8% trots lägre omsättning indikerar en framgångsrik kostnadskontroll eller effektivisering. Den starka tillväxten i eget kapital (+43,9%) och tillgångar (+12,8%) pekar på en stabil finansiering och investeringar i verksamheten. Den extremt låga soliditeten på 0,7% är dock en allvarlig svaghet som begränsar företagets finansiella handlingsutrymme.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett byggentreprenadföretag, registrerat 1983, och är ett dotterbolag till J Glaas Förvaltning AB. Som byggentreprenör är verksamheten cyklisk och känslig för konjunktursvängningar, investeringsklimat och materialpriser. Pandemins påverkan på byggsektorn är en typisk utmaning för denna bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 49 000 SEK till 1 417 000 SEK, en ökning med 1 368 000 SEK. Denna enorma vinstökning trots lägre omsättning antyder en betydande förbättring av lönsamheten per krona omsatt.

Soliditet: En soliditet på 0,7% är extremt låg och indikerar att nästan all finansiering kommer från skulder. Detta placerar företaget i en sårbar position vid oförutsedda händelser eller kreditåtstramningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 569 560 SEK till 5 134 674 SEK, en tillväxt på 1 565 114 SEK. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 24 113 342 SEK till 21 835 128 SEK, en nedgång på 2 278 214 SEK eller -11,5%. Detta kan tyda på färre projekt eller lägre volym, troligen påverkat av pandemin.

Huvudrisker

  • Den extremt låga soliditeten på 0,7% utgör en betydande finansiell risk och begränsar företagets möjlighet att ta lån eller hantera oförutsedda förluster.
  • Omsättningsminskningen på 11,5% visar på en sårbarhet i orderstocken eller en svag marknadsposition.
  • Verksamheten är sårbar för externa chocker, vilket bekräftas av den negativa påverkan från coronaviruspandemin.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på +2 791,8% visar på en potent förmåga att generera vinst och effektivisera verksamheten.
  • Tillväxten i eget kapital med 1 565 114 SEK stärker den långsiktiga stabiliteten och ger en bättre bas för framtida investeringar.
  • Tillgångstillväxten på 12,8% till 14 376 260 SEK indikerar investeringar som kan bära framtida tillväxt.