2 891 392 SEK
Omsättning
▼ 5,8%
758 230 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,8%
90%
Soliditet
Mycket God
26,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
195 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-08-29

Substansvärdering

Tillgångar:4 407 010 SEK
Skulder:-440 783 SEK
Substansvärde:3 966 227 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men oroande lönsamhetsutveckling. Den exceptionellt höga soliditeten på 90% och tillväxten i eget kapital samt tillgångar indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa. Dock är den kraftiga nedgången i både omsättning (-5,8%) och resultat (-27,8%) anmärkningsvärd och tyder på utmaningar i den operativa verksamheten. Företaget klarar av att generera goda vinstmarginaler trots minskad omsättning, vilket pekar på effektiv kostnadskontroll, men den drastiska resultatnedgången kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom byggbranschen med fokus på nybyggnation, reparationer, om- och tillbyggnader samt maskinellt grävarbete. Verksamheten kompletteras med förvaltning av fastigheter och värdepapper. Denna diversifiering kan förklara den höga soliditeten genom fastighetsinnehav men gör även företaget känsligt för konjunktursvängningar i byggsektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 049 613 SEK till 758 230 SEK, en minskning med 291 383 SEK eller -27,8%. Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket kan indikera lägre marginaler eller högre kostnader.

Soliditet: En soliditet på 90,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och finansiell stabilitet. Företaget är i princip skuldfritt i förhållande till sina tillgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 552 723 SEK till 3 966 227 SEK, en förbättring på 413 504 SEK eller +11,6%. Denna tillväxt är huvudsakligen en följd av att årets vinst har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 097 471 SEK till 2 896 231 SEK, en nedgång på 201 240 SEK eller -5,8%. Detta kan tyda på färre projekt eller lägre omsättning inom byggverksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i resultatet med 291 383 SEK på ett år är en betydande operativ risk.
  • Minskad omsättning på 201 240 SEK kan tyda på en svagare orderstock eller konkurrensutsättning.
  • Beroendet av byggsektorn gör företaget sårbart för konjunkturnedgångar och räntehöjningar.

Möjligheter

  • Den extremt höga soliditeten på 90% ger utrymme för investeringar eller att ta marknadsandelar i en svagare konjunktur.
  • En vinstmarginal på 26,2% klassificerad som 'Mycket Hög' visar på en stark förmåga att generera vinst på varje krona i omsättning.
  • Tillgångstillväxt på 10,3% till 4 407 010 SEK visar på en expanderande balansräkning och potentiella framtida intäktskällor.

Trendanalys

Trendanalysen visar tydliga motsättningar: FÖRSÄMRING i lönsamhet (omsättning -5,8%, resultat -27,8%) men FÖRBÄTTRING i balansstyrka (eget kapital +11,6%, tillgångar +10,3%). Detta skapar en bild av ett finansiellt stabilt företag som för närvarande möter operativa utmaningar.