2 167 000 SEK
Omsättning
▲ 206,5%
-19 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 416,7%
13,9%
Soliditet
Stabil
−0,9%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:261 770 SEK
Skulder:-225 409 SEK
Substansvärde:36 361 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Några väsentliga händelser har inte inträffat under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en kraftig omsättningstillväxt men samtidigt en försämring av lönsamheten. Den dramatiska ökningen av omsättningen från 731 815 SEK till 2 168 639 SEK tyder på att företaget har tagit stora order eller expanderat sin verksamhet avsevärt. Denna tillväxt har dock inte varit lönsam, vilket resulterade i ett förlustår på -19 000 SEK. Den låga soliditeten på 13.9% och minskningen av det egna kapitalet indikerar en utsatt finansiell position trots tillväxten. Företaget befinner sig i en fas där det investerar och växer, men ännu inte har lyckats omvandla denna tillväxt till stabil lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadssnickeri med säte i Landskrona. Detta är en bransch med konjunkturkänslighet och ofta projektbaserad verksamhet, vilket kan förklara de stora svängningarna i omsättning mellan år. Företaget är etablerat sedan 2020 och är således inte ett nytt företag, men verkar befinna sig i en expansiv fas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades kraftigt från en vinst på 6 000 SEK till en förlust på 19 000 SEK. Denna försämring med 25 000 SEK (-416.7%) indikerar att kostnaderna har växt betydligt snabbare än intäkterna, vilket är typiskt under en expansionsfas.

Soliditet: Soliditeten på 13.9% är låg och ligger under vad som generellt anses vara en sund nivå för ett företag (ofta >20-25%). Detta innebär att företaget är starkt beroende av skulder för att finansiera sin verksamhet och tillväxt, vilket ökar den finansiella risken.

Eget kapital: Det egna kapitalet minskade från 55 488 SEK till 36 361 SEK, en nedgång på 19 127 SEK (-34.5%). Denna minskning är en direkt följd av årets förlust, vilket försvagar företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt med 1 436 824 SEK från 731 815 SEK till 2 168 639 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 206.5%. Detta är en mycket stark förbättring och tyder på en betydande ökning av verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Låg soliditet (13.9%) vilket begränsar företagets kreditvärdighet och buffert mot oförutsedda förluster.
  • Förlust på 19 000 SEK trots en omsättning på över 2 miljoner kronor, vilket indikerar dålig kostnadskontroll eller för låga priser.
  • Kraftig minskning av det egna kapitalet med 19 127 SEK, vilket ytterligare försvagar den finansiella stabiliteten.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 206.5% till 2 168 639 SEK, vilket visar på en tydlig marknadsacceptans och förmåga att generera intäkter.
  • Tillgångarna ökade med 41.5% till 261 770 SEK, vilket kan tyda på investeringar i maskiner och material som kan bära framtida intäkter.
  • Den etablerade kundbasen och volymökningen ger en bra grund att bygga på för att i framtiden förbättra lönsamheten genom skalfördelar och prisförändringar.