1 618 000 SEK
Omsättning
▼ 29,1%
389 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 39,9%
87%
Soliditet
Mycket God
23,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 727 105 SEK
Skulder:-225 761 SEK
Substansvärde:1 501 344 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en intressant och motsägelsefull utveckling där en betydande omsättningsminskning kombineras med starka lönsamhets- och kapitalförbättringar. Den mycket höga vinstmarginalen på 23,9% och soliditeten på 87,0% indikerar ett extremt kapitalstarkt företag med utmärkt kostnadskontroll. Trots att omsättningen minskat med 29,1% har företaget lyckats öka resultatet med 39,9%, vilket tyder på en strategisk omställning mot mer lönsamma uppdrag eller effektiviseringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver snickeriarbeten och elinstallationer primärt i privatbostäder och är verksamt sedan 2014. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande projektstorlekar och lönsamhet, vilket förklarar variationerna i omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 278 000 SEK till 389 000 SEK, en ökning med 111 000 SEK (+39,9%). Denna förbättring visar på utmärkt lönsamhet trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 87,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsbehov och finansiell stabilitet. Företaget har mycket goda marginaler att hantera ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 189 397 SEK till 1 501 344 SEK, en tillväxt på 311 947 SEK (+26,2%). Denna ökning drivs huvudsakligen av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 784 291 SEK till 1 626 901 SEK, en nedgång på 157 390 SEK (-8,8%). Detta kan tyda på färre projekt eller mindre omfattande uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsminskning på 8,8% kan vara problematisk på sikt trots god lönsamhet
  • Beroende av privatbostadsmarknaden gör företaget sårbart för konjunkturnedgångar i bostadssektorn

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 87,0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 23,9% visar på förmåga att leverera lönsamma projekt
  • Kapitaltillväxt på 311 947 SEK ger finansiell styrka för framtida tillväxtinitiativ

Trendanalys

Företaget visar en positiv trend i lönsamhet och kapitalstyrka trots omsättningsminskning. Resultattillväxten på +39,9% och soliditetsförbättringen pekar på en strategisk omställning mot kvalitativa, lönsamma projekt snarare volymfokus.