11 145 000 SEK
Omsättning
▲ 29,1%
1 381 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 275,3%
54,2%
Soliditet
Mycket God
12,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 736 315 SEK
Skulder:-2 463 065 SEK
Substansvärde:2 467 939 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation under 2020 med genomgående förbättringar inom alla nyckelområden. Den kraftiga resultattillväxten på 275% kombinerat med en hög vinstmarginal på 12,4% indikerar en mycket effektiv verksamhetsstyrning. Soliditeten på 54,2% är robust och företaget har successivt byggt upp ett starkt finansiellt fundament sedan starten 1991. Denna kombination av hög lönsamhet och snabb tillväxt placerar företaget i en mycket positiv situation.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver uppfödning och träning av travhästar samt försäljning inom byggvaruhandel. Den dubbla verksamhetsprofilen kan förklara den höga omsättningstillväxten, särskilt inom byggvaruhandeln som kan ha dragit nytta av en stark bostadsmarknad under 2020. Företaget är etablerat sedan 1991 och har sitt säte i Östersund.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 368 000 SEK till 1 381 000 SEK, en ökning på 275,3% som indikerar utmärkta kostnadskontroller och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 54,2% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och kan finansiera större delen av sin verksamhet med eget kapital, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 764 223 SEK till 2 467 939 SEK, en tillväxt på 39,9% som främst drivits av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 631 558 SEK till 11 144 558 SEK, en tillväxt på 29,1% som visar på stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljningsverksamhet.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på 275% i resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets verksamhet inom travsporter kan vara säsongsbetonad och känslig för konjunktursvängningar
  • Byggvaruhandeln är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar på bostadsmarknaden

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 12,4% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 54,2% ger god kapacitet att ta lån för framtida tillväxtsatsningar
  • Den bevisade förmågan att skala upp verksamheten från 8,6 till 11,1 miljoner SEK på ett år visar på god operativ kapacitet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+29,1%), resultat (+275,3%), eget kapital (+39,9%) och tillgångar (+37,8%). Denna konsistenta positiva utveckling across all major financial metrics indicates a company in strong growth phase with excellent operational efficiency.