2 341 966 SEK
Omsättning
▲ 2,9%
359 729 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 29,3%
53,8%
Soliditet
Mycket God
15,4%
Vinstmarginal
Hög
185 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:987 656 SEK
Skulder:-402 558 SEK
Substansvärde:324 516 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka tillgångstillväxt och förbättrat eget kapital, men samtidigt en markant försämring av lönsamheten. Omsättningen har ökat marginellt med 2,9%, vilket indikerar en stabil kundbas, men resultatet har fallit kraftigt med 29,3%. Den höga soliditeten på 53,8% ger ett gott skydd mot obetalda skulder, men den sjunkande vinstmarginalen är en varningssignal som kräver uppmärksamhet. Företaget verkar investera i tillgångar, vilket kan förbereda för framtida tillväxt, men den aktuella lönsamhetsutvecklingen är oroande.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom bygg, renovering och målning i Helsingborg. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan medföra variationer i resultatet mellan olika år beroende på projektstorlek, materialkostnader och konkurrenssituation.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk avsevärt från 508 930 SEK till 359 729 SEK, en minskning på 149 201 SEK eller 29,3%. Denna kraftiga resultatnedgång, trots högre omsättning, tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 53,8% är mycket stark och ligger långt över branschgenomsnittet. Detta innebär att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger en låg belåningsgrad och god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 290 224 SEK till 324 516 SEK, en tillväxt på 34 292 SEK eller 11,8%. Denna förbättring beror sannolikt på att en del av årets resultat har placerats tillbaka i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 275 045 SEK till 2 341 966 SEK, en positiv tillväxt på 2,9%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning, troligen genom fler eller större projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 149 201 SEK trots ökad omsättning, vilket pekar på allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Ökade kostnader eller sämre projektmarginaler som äter upp vinsten trots en försäljningsvolym på över 2,3 miljoner SEK.
  • Risk för att den negativa resultattrenden fortsätter om inte kostnadskontrollen förbättras.

Möjligheter

  • Stark soliditet på 53,8% ger utrymme för framtida investeringar eller lån om det behövs för att växa.
  • Tillgångarna ökade med över 200 000 SEK till 987 656 SEK, vilket kan indikera investeringar i maskiner eller fordon som kan öka kapaciteten.
  • Stabil kundbas och efterfrågan med en omsättningstillväxt på 2,9%.