255 000 SEK
Omsättning
▲ 67,8%
178 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 45,9%
61,8%
Soliditet
Mycket God
69,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
149 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-15

Substansvärdering

Tillgångar:296 508 SEK
Skulder:-113 151 SEK
Substansvärde:183 357 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter på alla centrala områden. Den mycket höga vinstmarginalen på 69,6% indikerar en effektiv verksamhetsmodell med låga kostnader i förhållande till intäkter. Soliditeten på 61,8% är mycket god och ger företaget finansiell stabilitet. Alla nyckeltal pekar på en mycket positiv utveckling med förbättringar på mellan 46-68% jämfört med föregående år.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom konsulttjänster och kontrollansvar inom byggsektorn, riktat till privatpersoner, företag och organisationer. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av låga kapitalkrav och höga marginaler, vilket stämmer väl överens med de observerade siffrorna med hög vinstmarginal och relativt låga tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 122 000 SEK till 178 000 SEK, en ökning på 45,9% som visar att företaget inte bara växer i omsättning utan också behåller lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 61,8% är mycket god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 122 103 SEK till 183 357 SEK, en tillväxt på 50,2% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållen vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 151 999 SEK till 255 282 SEK, en tillväxt på 67,8% vilket visar på stark marknadsacceptans och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är fortfarande relativt liten med en omsättning på 255 282 SEK vilket kan göra det sårbart för konjunktursvängningar
  • Den snabba tillväxten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt utan ytterligare investeringar
  • Verksamheten är koncentrerad till byggsektorn vilket medför branschspecifika risker

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 69,6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillväxt i både omsättning (+67,8%) och resultat (+45,9%) visar på god marknadsposition
  • Hög soliditet på 61,8% ger finansiell styrka att investera i fortsatt tillväxt

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING med exceptionellt stark tillväxt: omsättning +67,8%, resultat +45,9%, eget kapital +50,2% och tillgångar +59,4%. Denna konsekventa tillväxt över alla nyckeltal indikerar en mycket positiv utveckling och en välskött verksamhet som effektivt omvandlar ökad omsättning till ökad lönsamhet och kapitaltillväxt.