6 531 000 SEK
Omsättning
▲ 59,5%
48 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 108,7%
26%
Soliditet
God
0,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 222 385 SEK
Skulder:-897 904 SEK
Substansvärde:287 399 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och resultat men samtidigt en oroande minskning av tillgångarna. Den höga omsättningstillväxten på 59,5% indikerar att företaget har lyckats öka sin marknadsandel eller ta sig in på nya marknader, medan resultatet mer än fördubblats. Den låga vinstmarginalen på 0,7% och den relativt låga soliditeten på 26,0% pekar dock på utmaningar med lönsamhet och finansiell styrka. Minskande tillgångar trots ökad omsättning kan tyda på att företaget har sålt av tillgångar eller haft avskrivningar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver bygg- och glasmontage samt konsultation inom samma område. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad med varierande intäkter och kan kräva betydande tillgångar för utrustning. Företaget är etablerat sedan 2011 och verkar i Lunds kommun, vilket placerar det i en region med aktiv byggsektor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 23 000 SEK till 48 000 SEK, en ökning med 108,7%, vilket visar att företaget lyckades öka vinsten mer än proportionellt mot omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 26,0% är relativt låg och indikerar att företaget är beroende av skuldfinansiering, vilket kan medföra högre finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 260 389 SEK till 287 399 SEK, en tillväxt på 10,4%, vilket främst beror på årets resultat på 48 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 095 781 SEK till 6 531 205 SEK, en imponerande tillväxt på 59,5% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Mycket låg vinstmarginal på 0,7% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller pristryck
  • Minskande tillgångar från 1 490 822 SEK till 1 222 385 SEK (-18,0%) kan påverka företagets operativa kapacitet
  • Låg soliditet på 26,0% begränsar företagets möjligheter till ytterligare lån och investeringar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 59,5% till 6 531 205 SEK visar på god marknadsposition
  • Resultatet mer än fördubblades från 23 000 SEK till 48 000 SEK, vilket indikerar förbättrad effektivitet
  • Eget kapital ökade med 10,4% till 287 399 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas

Trendanalys

Omsättningen visar en volatil utveckling med en kraftig nedgång 2023 följt av en stark återhämtning till en ny toppnivå 2024. Resultatet efter finansnetto förbättras stadigt med en fördubbling över perioden, och vinstmarginalen har ökat successivt från 0,2% till 0,7%, vilket indikerar en förbättrad lönsamhet trots omsättningsfluktuationer. Eget kapital och soliditet visar en negativ trend med en tydlig försämring 2023, men båda indikatorer återhämtade sig delvis 2024 utan att nå upp till 2022-nivåerna. Tillgångarna minskade 2024 efter en uppgång 2023. Den övergripande trenden pekar mot en verksamhet med ökad lönsamhet men fortfarande utmaningar i balansräkningen, vilket kan tyda på en sårbarhet för framtida ekonomiska nedgångar trots positiv rörelseresultat.