6 012 051 SEK
Omsättning
▼ 8,7%
147 454 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 42,9%
36,5%
Soliditet
God
2,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 264 122 SEK
Skulder:-802 996 SEK
Substansvärde:461 126 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i omsättning men samtidigt förbättringar i lönsamhet och kapitalstruktur. Omsättningsminskningen på -8.7% indikerar en svagare marknadsposition eller minskad efterfrågan, vilket är särskilt anmärkningsvärt i en bransch som vägentreprenad där omsättningstoppar ofta är cykliska. Trots detta har företaget lyckats öka sin lönsamhet markant (+42.9%) och stärkt sitt eget kapital med 45.0%, vilket tyder på effektiv kostnadskontroll och fokus på lönsamhet snarare än volymtillväxt. Soliditeten på 36.5% är acceptabel men inte exceptionell för branschen. Företaget verkar genomgå en omställning där det prioriterar lönsamhet framför omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom vägentreprenad och byggnation, en bransch med hög konjunkturkänslighet och stark konkurrens. Typiskt för sådana företag är fluktuerande omsättning baserad på projektcykler och offentliga upphandlingar. Den registrerades 2011 och är således ett etablerat företag med över 10 års erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 103 182 SEK till 147 454 SEK, en ökning med 44 272 SEK (+42.9%). Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadseffektivitet och bättre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 36.5% innebär att 36.5% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå som ger viss buffert mot nedgångar, men ligger i den lägre delen av vad som är typiskt för byggbranschen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 317 981 SEK till 461 126 SEK, en tillväxt på 143 145 SEK (+45.0%). Denna ökning drivs främst av årets vinst på 147 454 SEK, vilket visar att företaget successivt bygger upp sin kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 767 222 SEK till 6 012 051 SEK, en nedgång på 755 171 SEK (-8.7%). Detta kan tyda på färre projekt eller lägre priser i en konkurrensutsatt bransch.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsminskning på -8.7% kan hota företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Låg vinstmarginal på 2.5% ger begränsat utrymme för priskonkurrens eller oväntade kostnadsökningar
  • Branschens konjunkturkänslighet gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Kraftig resultatförbättring på +42.9% visar förmåga att öka lönsamheten även vid lägre omsättning
  • Eget kapital ökade med 143 145 SEK till 461 126 SEK, vilket stärker företagets finansiella stabilitet
  • God soliditet på 36.5% ger möjlighet till framtida investeringar eller expansion