2 356 600 SEK
Omsättning
▲ 27%
285 146 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 34,4%
52,9%
Soliditet
Mycket God
12,1%
Vinstmarginal
Hög
62 500 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-11-14

Substansvärdering

Tillgångar:580 887 SEK
Skulder:-259 103 SEK
Substansvärde:251 784 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga händelser med väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2025) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender på alla områden. Den kraftiga tillväxten i omsättning, resultat och tillgångar kombinerat med hög vinstmarginal och soliditet indikerar ett välskött företag i en expansiv fas. Den exceptionellt höga tillgångstillväxten på 69,8% tyder på betydande investeringar som kan ligga till grund för fortsatt expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadsarbeten mot både företag och privatpersoner och är baserat i Tomelilla. Som ett relativt nytt företag (registrerat 2023) har det etablerat en stabil verksamhet inom byggbranschen, vilket är imponerande givet den korta tid det funnits.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 212 124 SEK till 285 146 SEK, en ökning på 34,4%. Den högre resultattillväxten jämfört med omsättningstillväxten indikerar förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 52,9% är mycket stark och visar att företaget har god finansieringsgrad med låg belåningsgrad, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar och krediter.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 193 362 SEK till 251 784 SEK, en tillväxt på 30,2%. Ökningen beror främst på årets vinst som har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 855 198 SEK till 2 356 600 SEK, en tillväxt på 27,0%. Detta visar en stark försäljningsutveckling för ett företag i tidig fas.

Huvudrisker

  • Den kraftiga tillgångstillväxten på 69,8% måste hanteras noggrant för att säkerställa att investeringarna ger avkastning
  • Som relativt nytt företag kan det vara sårbart för konjunktursvängningar i byggbranschen
  • Fortsatt hög tillväxt kräver kontinuerlig kundanskaffning och kapacitetsutbyggnad

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 12,1% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 52,9% möjliggör framtida lån för ytterligare tillväxt
  • Positiv utveckling inom alla nyckeltal indikerar en välfungerande affärsmodell med god potential
  • Byggbranschens efterfrågan kan ge fortsatta tillväxtmöjligheter i regionen

Trendanalys

Alla trender pekar mot stark förbättring: omsättningstillväxt +27,0%, resultattillväxt +34,4%, eget kapital tillväxt +30,2% och tillgångstillväxt +69,8%. Den samlade bilden är ett företag i stark tillväxtfas med god lönsamhet och stabil finansiering.