90 849 000 SEK
Omsättning
▲ 31,8%
9 308 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 6,7%
53%
Soliditet
Mycket God
9,7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:26 553 386 SEK
Skulder:-12 239 643 SEK
Substansvärde:13 360 646 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark expansion med betydande tillväxt i omsättning och tillgångar, men samtidigt en oroande resultatnedgång trots ökad verksamhet. Den kraftiga ökningen av eget kapital indikerar en kapitalförstärkning som förbättrar företagets finansiella stabilitet. Situationen kan beskrivas som en expansiv tillväxtfas där företaget investerar i verksamheten, men med utmaningar i att bevara lönsamheten vid skalning.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom återvinning, transport och hantering av avfall inom byggbranschen och är ett dotterbolag till Varkiza Invest AB. Det är ett etablerat företag som har varit registrerat sedan 2015, vilket innebär att det inte är ett nytt företag utan har en historik i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 9 980 000 SEK till 9 308 000 SEK, en nedgång på 6,7%. Detta är anmärkningsvärt då omsättningen ökade markant, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 53,0% är mycket stark och indikerar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder, vilket ger en finansiell robusthet.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 6 038 707 SEK till 13 360 646 SEK, en tillväxt på 121,2%. Denna fördubbling tyder sannolikt på en kapitalinsats från moderbolaget eller en reinvestering av vinster.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 70 044 108 SEK till 95 874 952 SEK, en tillväxt på 31,8%. Detta visar en stark expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade trots en betydande omsättningstillväxt på 31,8%, vilket pekar på en försämring av lönsamheten.
  • Företagets skalning verkar ha skett till priset av lägre vinstmarginaler, vilket är en risk för långsiktig hållbarhet.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 95 874 952 SEK visar på en framgångsrik expansion och ett växande marknadsinflytande.
  • Den höga soliditeten på 53,0% ger företaget goda förutsättningar för framtida investeringar och att hantera ekonomiska nedgångar.
  • Tillgångstillväxten på 32,5% till 26 553 386 SEK indikerar att företaget investerar i sin verksamhet för framtida tillväxt.