1 528 076 SEK
Omsättning
▼ 6,8%
500 226 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 36,5%
54,7%
Soliditet
Mycket God
31,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 482 071 SEK
Skulder:-607 256 SEK
Substansvärde:561 804 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande negativa trender i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 31.4% och soliditeten på 54.7% indikerar ett välskött företag med god ekonomisk hälsa. Dock är den kraftiga nedgången i både omsättning (-6.8%) och resultat (-36.5%) anmärkningsvärd och tyder på utmaningar i försäljning eller konkurrenssituation. Den betydande tillväxten i tillgångar (+41.0%) och eget kapital (+20.9%) visar samtidigt att företaget investerar och stärker sin balansräkning, vilket kan vara en strategisk satsning för framtiden.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsultföretag inom byggsektorn med specialistkompetens inom kontrollansvar PBL, entreprenadbesiktning, byggarbetsmiljösamordning och arkitektur. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i byggbranschen. De höga vinstmarginalerna är karakteristiska för specialistkonsultverksamhet med hög kompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 787 556 SEK till 500 226 SEK, en minskning med 287 330 SEK eller -36.5%. Den procentuellt större resultatnedgången jämfört med omsättningsminskningen tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 54.7% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 464 497 SEK till 561 804 SEK, en tillväxt med 97 307 SEK eller +20.9%. Denna förbättring kommer främst från årets vinst på 500 226 SEK, vilket stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 667 076 SEK till 1 593 444 SEK, en nedgång med 73 632 SEK eller -6.8%. Detta indikerar färre projekt eller lägre omsättning per projekt jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 287 330 SEK (-36.5%) trots hög absolut vinstnivå
  • Minskad omsättning på 73 632 SEK (-6.8%) vilket kan indikera förlorade kunder eller projekt
  • Branschens konjunkturkänslighet kan ytterligare påverka omsättningen negativt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 31.4% visar att företaget kan generera god avkastning på sina projekt
  • Stark soliditet på 54.7% ger god finansiell stabilitet och möjligheter till investeringar
  • Tillgångstillväxt på 41.0% indikerar investeringar som kan bära framtida tillväxt
  • Eget kapital ökade med 97 307 SEK vilket stärker företagets kapitalbas