1 807 000 SEK
Omsättning
▼ 12,2%
696 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 13,4%
79,1%
Soliditet
Mycket God
38,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 771 539 SEK
Skulder:-332 829 SEK
Substansvärde:1 260 710 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en minskad omsättning men samtidigt starka vinster och kapitaltillväxt. Den mycket höga vinstmarginalen på 38,3% indikerar att företaget har genomfört effektiviseringsåtgärder eller ändrat sin verksamhetsmodell. Den exceptionellt höga soliditeten på 79,1% ger företaget en mycket stark finansiell ställning trots omsättningsminskningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom byggbranschen och försäljning av villor. Den höga vinstmarginalen är ovanlig för byggbranschen och kan tyda på specialiserade konsulttjänster eller effektiv projektledning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 614 000 SEK till 696 000 SEK trots lägre omsättning, vilket visar på förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 79,1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning, vilket ger stor finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 853 979 SEK till 1 260 710 SEK, en tillväxt på 47,6%, främst driven av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 125 598 SEK till 1 816 539 SEK, en nedgång med 12,2%. Detta kan bero på färre projekt eller en strategisk inriktning på mer lönsamma uppdrag.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 12,2% kan indikera minskad efterfrågan eller konkurrensproblem
  • Företagets verksamhetsmodell med mycket hög vinstmarginal kan vara svår att upprätthålla långsiktigt

Möjligheter

  • Mycket stark balansräkning med soliditet på 79,1% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 47,6% skapar en finansiell buffert för framtida verksamhet
  • Hög resultattillväxt på 13,4% visar på effektiv verksamhetsstyrning trots lägre omsättning