106 000 SEK
Omsättning
▲ 179%
29 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 7,4%
68,1%
Soliditet
Mycket God
27,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:96 163 SEK
Skulder:-26 410 SEK
Substansvärde:69 753 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har ökat omsättningen som en naturlig del i bolagets mening att växa.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har ökat omsättningen som en naturlig del i bolagets mening att växa.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtfas med en omsättningsökning på nästan 180% och en solid finansiell utveckling. Den mycket höga vinstmarginalen på 27,5% indikerar en effektiv verksamhetsmodell med god lönsamhet. Trots den kraftiga tillväxten har bolaget behållit en mycket hög soliditet på 68,1%, vilket visar på en stabil finansiering och låg belåning. Företaget befinner sig i en expansiv fas med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet med fokus på kontrollansvar vid byggnationer där kommun kräver certifierat ansvar, samt tar fram konstruktionshandlingar och bygglovshandlingar. Denna typ av verksamhet kräver specialistkompetens och genererar typiskt sett höga marginaler tack vare expertisen och certifieringarna som krävs.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats från 27 000 SEK till 29 000 SEK, en ökning med 2 000 SEK eller 7,4%. Den mer måttliga resultattillväxten jämfört med omsättningen kan tyda på investeringar i tillväxt eller ökade kostnader kopplade till expansionen.

Soliditet: Soliditeten på 68,1% är mycket hög och indikerar ett stabilt företag med låg belåning. Detta ger goda förutsättningar för att ta lån för framtida investeringar och motstå ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 46 697 SEK till 69 753 SEK, en tillväxt på 23 056 SEK eller 49,4%. Denna förbättring kommer främst från årets vinst på 29 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat kraftigt från 37 500 SEK till 105 532 SEK, en ökning med 68 032 SEK eller 178,9%. Detta visar en stark marknadsacceptans och framgångsrik affärsutveckling.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek är fortfarande liten med en omsättning på 105 532 SEK, vilket gör det sårbart för plötsliga förlust av större kunder.
  • Den kraftiga omsättningstillväxten på 178,9% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.
  • Resultattillväxten på 7,4% var betydligt lägre än omsättningstillväxten, vilket kan indikera tryck på marginalerna vid expansion.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 178,9% visar stark marknadsposition och goda affärsmöjligheter.
  • Mycket hög vinstmarginal på 27,5% indikerar en lönsam verksamhetsmodell med konkurrensfördelar.
  • Hög soliditet på 68,1% ger utrymme för framtida investeringar och finansiering av fortsatt tillväxt.
  • Tillgångstillväxt på 66,1% visar att företaget investerar i sin verksamhet för framtiden.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättning (+178,9%), resultat (+7,4%), eget kapital (+49,4%) och tillgångar (+66,1%). Denna konsekventa förbättring över alla områden indikerar en välbalanserad och hållbar tillväxt.