4 767 000 SEK
Omsättning
▲ 26,4%
56 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 140%
12%
Soliditet
Stabil
1,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 166 413 SEK
Skulder:-952 248 SEK
Substansvärde:145 001 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig förbättringstrend med stark tillväxt inom samtliga nyckeltal. Trots en låg vinstmarginal på 1.2% har bolaget gått från ett förlustår till vinst, samtidigt som omsättningen ökade med över 25%. Den betydande tillväxten i tillgångar och eget kapital indikerar en expansion av verksamheten, men den låga soliditeten på 12.0% visar att företaget fortfarande är starkt beroende av skuldfinansiering.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver byggverksamhet med fokus på ny- och tillbyggnader samt renovering av fastigheter, med säte i Sundsvall. Denna typ av verksamhet kräver ofta betydande investeringar i material och utrustning, vilket speglas i den höga tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från en förlust på -140 000 SEK till en vinst på 56 000 SEK, en positiv förändring på 196 000 SEK eller 140.0%.

Soliditet: Soliditeten på 12.0% är låg och indikerar att endast 12 öre av varje investerad krona kommer från ägarna, vilket placerar företaget i riskzonen enligt svenska branschstandarder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 89 337 SEK till 145 001 SEK, en tillväxt på 55 664 SEK eller 62.3%, vilket främst kan tillskrivas årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 855 702 SEK till 4 767 381 SEK, en tillväxt på 911 679 SEK eller 26.4%, vilket indikerar en stark försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 12.0% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Låg vinstmarginal på 1.2% ger litet utrymme för priskonkurrens eller oväntade kostnadsökningar
  • Hög tillväxttakt riskerar att pressa likviditeten om den inte hanteras noggrant

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 26.4% visar på god marknadsacceptans och försäljningsframgång
  • Resultatförbättring från förlust till vinst på 56 000 SEK indikerar förbättrad lönsamhet
  • Betydande tillgångstillväxt på 63.7% till 1 166 413 SEK kan ge bättre kapacitet för framtida uppdrag

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv trend: omsättning (+26.4%), resultat (+140.0%), eget kapital (+62.3%) och tillgångar (+63.7%). Den samlade bilden är ett företag i tydlig expansionsfas med förbättrad lönsamhet, men med betydande finansiell risk på grund av låg soliditet.