1 178 118 SEK
Omsättning
▲ 24,7%
687 084 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 12%
31,4%
Soliditet
God
58,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 948 549 SEK
Skulder:-3 394 239 SEK
Substansvärde:1 554 310 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inget väsentligt att notera.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärt stark finansiell utveckling med mycket hög lönsamhet och betydande kapitaltillväxt, trots en minskad omsättning. Den höga vinstmarginalen på 58,3% indikerar en effektiv verksamhet med god kostnadskontroll. Soliditeten på 31,4% är acceptabel men kan förbättras. Den paradoxala situationen med minskad omsättning men ökad vinst och eget kapital tyder på en strategisk omställning eller effektiviseringsåtgärder.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver byggnadsrådgivning med säte i Mörkö, vilket innebär en specialistverksamhet inom byggsektorn. Den höga vinstmarginalen är typiskt för rådgivande verksamheter med låga direkta kostnader och hög kompetensbaserad lönsamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 613 352 SEK till 687 084 SEK, en förbättring med 73 732 SEK (+12,0%) trots lägre omsättning, vilket visar stark kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 31,4% indikerar att företaget finansieras till ungefär en tredjedel med eget kapital, vilket är en acceptabel nivå för en tjänsteverksamhet men med utrymme för förbättring.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 024 482 SEK till 1 554 310 SEK, en tillväxt med 529 828 SEK (+51,7%), främst drivet av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 470 160 SEK till 1 178 119 SEK, en nedgång med 292 041 SEK (-19,9%). Detta kan tyda på färre projekt eller lägre omsättning per kund.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 292 041 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan på tjänster
  • Relativt låg soliditet jämfört med branschgenomsnitt kan begränsa låneförmågan
  • Beroende av få större projekt eller kunder kan skapa sårbarhet vid omsättningsminskning

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 58,3% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 529 828 SEK stärker balansräkningen och ger finansiell stabilitet
  • Stark resultattillväxt på 12,0% trots lägre omsättning visar på excellenta operativa processer

Trendanalys

Omsättningen visar en volatil utveckling med en kraftig nedgång 2023 följt av en stark återhämtning 2024 till en nivå över 2022-års siffra. Den mest slående trenden är den exceptionella lönsamhetsutvecklingen där vinstmarginalen har förbättrats dramatiskt från 5,7% till 58,3% på tre år, samtidigt som det absoluta resultatet mer än tiodubblats. Eget kapital har mer än fördubblats och soliditeten har förbättrats avsevärt från 13,2% till 31,4%, vilket indikerar ett starkare kapitalunderlag. Denna utveckling tyder på att företaget har genomgått en strukturell förändring med fokus på lönsamhet snarare än omsättningstillväxt, möjligen genom effektiviseringar, kostnadsrationaliseringar eller en förändrad verksamhetsmodell. Framtida utveckling ser positiv ut med starka finansiella fundament, men företaget bör bevaka omsättningens volatilitet för att säkerställa en hållbar tillväxt.