13 623 000 SEK
Omsättning
▲ 32,5%
-43 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 104,3%
35,4%
Soliditet
God
−0,3%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 465 882 SEK
Skulder:-1 545 548 SEK
Substansvärde:685 334 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt ett resultat som vänt från positivt till negativt. Den kraftiga omsättningsökningen på 32,5% indikerar att företaget har lyckats öka sin marknadsandel eller ta sig in på nya marknader, men detta har inte lyckats översättas till lönsamhet. Den fallande soliditeten och minskande tillgångarna pekar på att företaget kan vara i en omställningsfas där investeringar i tillväxt inte ännu bär frukt. Situationen tyder på ett företag som expanderar snabbt men möter utmaningar med att behålla lönsamheten under denna tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver snickeri- och montagearbeten inom byggsektorn med säte i Tierp. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande lönsamhet beroende på projekten och konkurrensen på marknaden. Byggsektorn är känslig för konjunktursvängningar och materialpriser, vilket kan påverka marginalerna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 997 000 SEK till en förlust på 43 000 SEK, en negativ förändring på 1 040 000 SEK. Detta indikerar att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna, troligen på grund av expansionskostnader eller högre materialpriser.

Soliditet: Soliditeten på 35,4% är acceptabel för ett företag i denna bransch och indikerar att företaget inte är överbelånat. Det ger en viss buffert mot motgångar, men trenden bör monitoreras.

Eget kapital: Eget kapital ökade något från 653 292 SEK till 685 334 SEK, en tillväxt på 32 042 SEK trots förluståret. Detta kan tyda på att ägarna har injecterat nytt kapital eller att andra poster (t.ex. periodiseringsfond) har påverkat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 10 456 704 SEK till 13 974 113 SEK, en tillväxt på 3 517 409 SEK eller 32,5%. Detta visar på en stark försäljningsutveckling och att företaget har lyckats öka sin verksamhet avsevärt.

Huvudrisker

  • Förlust på 43 000 SEK trots stark omsättningstillväxt indikerar problem med kostnadskontroll eller prispress
  • Tillgångarna minskade med 403 314 SEK till 2 465 882 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar
  • Resultatet försämrades med 104,3% från föregående år, vilket visar på en stark negativ trend i lönsamheten

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 32,5% till 13 974 113 SEK, vilket visar på stark marknadsposition och tillväxtpotential
  • Eget kapital ökade med 4,9% till 685 334 SEK, vilket ger en stabil bas för framtida investeringar
  • Soliditeten på 35,4% ger god kreditvärdighet och möjlighet till finansiering av fortsatt tillväxt