1 196 000 SEK
Omsättning
▼ 17,1%
639 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 4,9%
58%
Soliditet
Mycket God
53,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 941 123 SEK
Skulder:-1 648 504 SEK
Substansvärde:2 292 619 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande försäljningstrender. Trots en mycket hög vinstmarginal på 53,4% har omsättningen minskat kraftigt med 17,1%, vilket indikerar ett krympande verksamhetsomfång. Den positiva utvecklingen i eget kapital och tillgångar visar dock på god kapitalbildning och investeringsförmåga. Företaget verkar vara i en fas där det prioriterar lönsamhet framför volymtillväxt, möjligen genom att fokusera på mer lönsamma projekt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom byggnation av bostadshus och andra mindre byggnader med säte i Ljusnarsberg. Som ett byggföretag är det typiskt kapitalintensivt med behov av solid finansiering för att hantera materialinköp och projektfinansiering.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 672 000 SEK till 639 000 SEK, en minskning med 33 000 SEK (-4,9%). Trots lägre omsättning har företaget lyckats bevara en mycket hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 58,0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 788 589 SEK till 2 292 619 SEK, en stark tillväxt med 504 030 SEK (+28,2%). Denna ökning beror främst på att årets resultat tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 444 352 SEK till 1 195 766 SEK, en nedgång med 248 586 SEK (-17,1%). Detta indikerar färre projekt eller lägre omsättning per projekt jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 17,1% kan indikera förlorade marknadsandelar eller svag efterfrågan
  • Resultatet sjönk trots mycket hög vinstmarginal, vilket visar på sårbarhet vid ytterligare omsättningsminskning
  • Branschens konjunkturkänslighet kan förvärra den redan negativa omsättningstrenden

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 53,4% visar på effektiv kostnadskontroll och prissättningsförmåga
  • Stark soliditet på 58,0% ger god finansieringskapacitet för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 10,3% till 3 941 123 SEK indikerar kapitalbas för att utnyttja tillväxtmöjligheter