2 007 000 SEK
Omsättning
▲ 208,8%
468 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3 220%
83%
Soliditet
Mycket God
23,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 014 166 SEK
Skulder:-481 437 SEK
Substansvärde:2 360 730 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har förekommit.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation under 2023 med dramatiska förbättringar på alla nyckeltal. Den mer än fördubblade omsättningen från 898 832 SEK till 2 007 426 SEK kombinerat med en vändning från förlust till hög vinst på 468 000 SEK indikerar en mycket framgångsrik omsvängning. Den höga soliditeten på 83% tillsammans med en mycket hög vinstmarginal på 23,3% pekar på ett finansiellt mycket stabilt företag som genomgått en betydande transformation.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver byggverksamhet och fastighetsservice med säte i Malung-Sälens kommun. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar, vilket gör den imponerande omsättningstillväxten och vinstmarginalen ännu mer anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt med 483 000 SEK från en förlust på -15 000 SEK till en vinst på 468 000 SEK. Denna vändning från förlust till hög vinst visar på förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 83,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 370 380 SEK från 1 990 350 SEK till 2 360 730 SEK, främst till följd av årets goda resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt med 1 108 594 SEK från 898 832 SEK till 2 007 426 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 208,8%. Detta indikerar antingen större projekt, fler kunder eller högre priser.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 208,8% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Byggbranschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida projektvolym
  • Risken för kvalitetsproblem eller projektförseningar vid snabb expansion

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten ger utrymme för investeringar och framtida expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 23,3% indikerar stark konkurrenskraft och prissättningsförmåga
  • Tillgångstillväxt på 25,1% till 3 014 166 SEK visar kapacitetsutökning för framtida verksamhet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt +208,8%, resultattillväxt +3220,0%, eget kapital tillväxt +18,6% och tillgångstillväxt +25,1%. Denna konsistenta förbättring över alla parametrar indikerar en genomgripande och hållbar förvandling av företagets verksamhet.