673 000 SEK
Omsättning
▲ 13,9%
45 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 136,8%
88%
Soliditet
Mycket God
5,7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 484 881 SEK
Skulder:-176 211 SEK
Substansvärde:1 308 670 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med starka förbättringar på de flesta nyckeltal. Den betydande resultattillväxten på 136,8% tillsammans med en stabil vinstmarginal på 5,7% indikerar en effektiviserad verksamhet. Den höga soliditeten på 88,0% visar ett mycket stabilt kapitalunderlag. Företaget verkar befinna sig i en fas av kontrollerad tillväxt med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom inredning och interiör av privat och offentlig miljö med säte i Örebro. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar, vilket gör den stabila resultatutvecklingen extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 19 000 SEK till 45 000 SEK, en ökning på 136,8%. Denna dramatiska förbättring indikerar antingen ökad effektivitet, bättre marginaler eller minskade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 88,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och finansiell stabilitet. Företaget skulle klara av betydande motgångar utan att hamna i obalans.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 273 565 SEK till 1 308 670 SEK, en tillväxt på 2,8%. Ökningen är i linje med årets resultat och visar en stabil kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 739 362 SEK till 782 306 SEK, en tillväxt på 13,9%. Detta visar en sund försäljningsutveckling i en bransch som ofta är konjunkturkänslig.

Huvudrisker

  • Den relativt låga omsättningen på 782 306 SEK kan göra företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller förlust av större kunder
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida orderstock och lönsamhet negativt vid ekonomisk nedgång

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 88,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Den starka resultattillväxten på 136,8% visar på förbättrad operativ effektivitet som kan utnyttjas för ytterligare tillväxt
  • Ökningen av tillgångar från 1 416 947 SEK till 1 484 881 SEK indikerar investeringar som kan bära framtida tillväxt

Trendanalys

Alla trender visar förbättring: omsättning (+13,9%), resultat (+136,8%), eget kapital (+2,8%) och tillgångar (+4,8%). Den samlade bilden är en av stark, balanserad tillväxt med särskilt imponerande resultatutveckling. Företaget har lyckats öka både omsättning och lönsamhet samtidigt som den finansiella stabiliteten bibehålls.