848 676 SEK
Omsättning
▲ 277,3%
126 757 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 59,3%
109%
Soliditet
Mycket God
14,7%
Vinstmarginal
Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-29

Substansvärdering

Tillgångar:2 520 060 SEK
Skulder:-216 669 SEK
Substansvärde:2 736 729 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad ekonomisk bild med extremt stark omsättningstillväxt men samtidigt kraftigt fallande lönsamhet. Den exceptionella omsättningsökningen på 277% tyder på att företaget tagit emot stora uppdrag eller expanderat sin verksamhet avsevärt, men detta har inte lett till motsvarande resultatförbättring. Tvärtom har resultatet mer än halverats, vilket indikerar att den ökade omsättningen kommit till en hög kostnad. Företaget befinner sig i en fas där det växer snabbt men med försämrad lönsamhet, vilket kräver noggrann uppföljning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat entreprenad- och verkstadsföretag inom kraftförsörjning, cellulosa- och stålindustri som även äger travhästar och bedriver travverksamhet. Den breda verksamhetsprofilen med både industriell entreprenad och hästverksamhet är ovanlig och kan medföra både diversifieringsfördelar och komplexitet i verksamhetsstyrningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har sjunkit från 311 637 SEK till 126 757 SEK, en minskning med 184 880 SEK eller 59,3%. Detta är anmärkningsvärt då resultatet sjunker samtidigt som omsättningen mer än fördubblas, vilket indikerar kraftigt ökade kostnader eller lägre marginaler på nya uppdrag.

Soliditet: Soliditeten på 109,0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget har mer eget kapital än skulder. Denna mycket starka balansräkningsstruktur ger företaget god finansiell stabilitet och låg belåningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 2 636 115 SEK till 2 736 729 SEK, en ökning med 100 614 SEK eller 3,8%. Denna ökning motsvarar ungefär årets resultat, vilket indikerar att vinsten har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat dramatiskt från 224 948 SEK till 862 680 SEK, en ökning med 637 732 SEK eller 277,3%. Denna exceptionella tillväxt tyder på att företaget tagit emot betydande nya uppdrag eller expanderat sin verksamhet avsevärt.

Huvudrisker

  • Kraftigt fallande lönsamhet trots stor omsättningstillväxt - vinstmarginalen har sjunkit från över 138% till 14,7%
  • Minskande tillgångar på 49 271 SEK till 2 520 060 SEK kan indikera avveckling av tillgångar trots ökad verksamhet
  • Risk för ogynnsam prissättning eller höga kostnader på de nya uppdragen som driver omsättningen

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 277,3% visar på stark marknadsposition och förmåga att ta nya uppdrag
  • Mycket hög soliditet på 109,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Bred verksamhetsprofil med både industriell entreprenad och travverksamhet ger diversifieringsfördelar

Trendanalys

Företaget visar stark expansion med omsättningstillväxt på +277,3% men samtidigt försämrad lönsamhet med resultatfall på -59,3%. Den mycket höga soliditeten på 109,0% ger en stabil bas, men den fallande vinstmarginalen från extremt hög nivå till 14,7% kräver uppmärksamhet. Trenden pekar mot volymexpansion till priset av sämre lönsamhet.